Türkiye Sigorta Kuruldu

Kamu sigorta şirketlerinin tek çatı altında birleşme süreci dün gerçekleştirilen tanıtım töreni ile tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye Sigorta sektöre yeni bir dinamizm kazandıracak” dedi.

Kamu sigorta şirketlerinin tek çatı altında birleşme süreci bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen tanıtım töreni ile yapıldı. “Türkiye Sigorta Gücü Adında” sloganıyla yapılan tanıtım töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Birbirini tamamlayan kamu sermayeli 6 köklü kurumumuzun tek çatı altında toplanması; şirket verimliliğini artıracak maliyeti düşürecek sektöre yeni bir dinamizm kazandıracak” dedi.

Törende yapılan diğer konuşmalar ise şöyle:

Türkiye Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli:

“2020 yılının en büyük birleşmesini pazar payımızı artırarak hayata geçirdik. Türkiye sigorta olarak toplam 38 bölge 2620 çalışan 15 milyon müşteriye hizmet veren Türkiye’nin en büyük sigorta ve emeklilik şirketiyiz. Sigortacılığı yeniden tanımlamak ve öncü olmak istiyoruz. Hedefimiz üretim ve kârlılıkta sürdürülebilir olmak ve Türkiye dışında da faaliyette bulunan sigorta şirketi olmak. Güvene ihtiyaç olan her alanda çözümlerimiz ile orada olacağız. Türk sigortacılık ve emeklilik sektörümüzü dünyada hak ettiği yere getirmek için var gücümüzle çalışacağız. Türkiye Sigorta’nın devletimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum”

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez:

“Sigorta penetrasyonunu artırmak bankacılık dışı finansal sektörün payını yükseltmek, Türkiye’nin tasarruf payını artırmak, amaçlı çıktığımız yolda önemli bir noktaya gelmiş bulunuyoruz. Tasarrufun artırılması için sigorta sektörünün gelişmesi gerekmektedir. Bu yolda elimizden gelenin en iyisini yaparak bu platformu ülkemizin gurur duyacağı şekilde elementer, hayat emeklilik ve islami sigorta alanlarında bölgesel ve küresel sigorta lideri seviyesine ulaştıracağımıza inancımız tam.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak:

“Projelerimizi belirlerken şunun bilincinde olduk; Türk sigorta ve emeklilik sektörü ne kadar yüksek düzeyde fon birikimine katkı sağlarsa Türkiye’nin büyüme ve kalkınmasına o kadar büyük düzeyde katkı sağlamış olacak. Sigorta sektörü bugünkü kapasitesiyle dünya sırasında 39. sırada. Çok daha üst basamaklara çıkmayı esas hedef olarak önümüze koyduk. Sigorta ve emeklilik kritik bir öneme sahip. YEP kapsamında bunları stratejik sektörler arasına aldık. Türkiye Sigorta reformist hamlelerin en önemli halkalarından birisi olacak. Kamunun gücü ve Varlık Fonu’nun güveni ile sektöre yön verebilecek, bölgesel ve küresel rekabette güçlü bir piyasa oyuncusu olacak.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“YEP’te sigortacılık ve bireysel emeklilik alanında reformları hızlandıracağımızı ilan etmiştik. Ziraat S. Halk S. Güneş S. Ziraat E. Halk E. Vakıf E. artık yollarına Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik olarak 15 milyon müşteriye hizmet verecek. Bu büyük birleşme ile türk sigorta sektörünü çok daha organize çok daha rekabetçi bir yapıya kavuşturduğumuza inanıyorum. Atılan bu adımın sadece sigorta sektörü için değil reel ekonomiye de büyük katkısı olacaktır. Ne kadar yüksek fon biriktirilirse ülkemizin büyümesine de o kadar katkı verecektir. Devletin desteği ve teşviki ile fon tutarı 154 milyar liraya ulaşan BES’te yapılacak adımlarla reel sektöre uzun vadeli ve düşük maliyetli büyük bir kaynak sağlanabilecek. Birbirini tamamlayan kamu sermayeli 6 köklü kurumumuzun tek çatı altında toplanması şirket verimliliğini artıracak maliyeti düşürecek sektöre yeni bir dinamizm kazandıracak. Türk sigortacılığının en önemli sorunu sektörün belirli branşlarda yoğunlaşması ve yeni ürünler geliştirmekte yetersiz kalmasıdır. Türkiye Sigorta, yeni bakış açısı ile sigortacılık hizmetlerini daha geniş kesimlere ulaşması ve istikrarlı büyümenin devamlılığı adına önemli misyon üstlenecek.”

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz