The Jacobson Group and AON Insurance

Pandemiyle beraber ABD’de işsizlik tepe noktasına ulaşmış olsa da, sigorta şirketleri yeni çalışanlar bulma konusunda zorluk yaşıyor. Yeni bir yıla yaklaşırken varolan pozisyonları doldurmak ya da yeni pozisyonlar oluşturmak isteyen ABD’li sigortacılar ilginç bir sorunla karşı karşıya.

Aon ve The Jacobson Group’un beraber yaptığı araştırmaya göre COVID-19 pandemisiyle beraber işsizliğin rekor seviyeye ulaştığı ABD’de sigortacılar sektörde yeni çalışan bulmakta zorluk çekiyor.

Araştırmaya dahil olan şirketlerin %83’ü, gelecek 12 ay içerisinde personel sayısını artırmayı planlıyor. Ancak, araştırmada masaya yatırılan 11 fonksiyonel alanın 8’inde yeni işe alımlarda bir önceki yıla göre sıkıntı yaşandığı belirtiliyor.

Pandemi sürecinde bile çalışan bulmakta zorlanıyoralar

Araştırmayı gerçekleştiren şirketlerden The Jacobson’ın CEO ortağı Gregory Jacobson, sektörün ekonomi içerisinde diğer sektörlere göre oldukça istikrarlı bir performans gösterdiğini ve sigortacıların en iyi yetenekleri kapmak için iştahlarının devam ettiğini belirtiyor. “Pandemi dönemi de olsa işe alımlar kolaylaşmadı” diyen Jacobson, bazı alanlarda işe alma süreçlerinin kolaylaşmak bir yana eskisinden daha da zorlaştığını söylüyor. Gelecek 12 ay boyunca istihdamın artacağını belirten Jacobson, bu artışın önceki dönemlere göre daha yavaş ilerleyeceği düşüncesinde.

Sektörün şu anki istihdam planlarını devam ettirmesi durumunda, sıradaki işe alım dalgası sınırlı boyutlarda olacak. Araştırmaya göre, mevcut planlarla önümüzdeki 12 ay içerisinde sektördeki çalışan sayısı sadece %1 artacak.

İstihdam alanları Teknoloji, Underwrintting ve Analitik olacak

Araştırmaya katılan şirket temsilcilerinin işe alımlarda yoğunlaşacaklarını belirttikleri alanlar teknoloji, underwriting ve analitik alanları oldu. Araştırmada, yeni çalışan alımını tetikleyen faktörler ise başlıca iş hacminin artması ve mevcut personelin azlığı olarak yer alıyor.

Şirketlerin %60’ı bir önceki yıla göre cirosunu artıracağı düşüncesinde. Bu rakam bir önceki araştırmaya göre beklentilerde %20’lik bir düşüşe işaret ediyor. Yaklaşık %30’luk bir kesim işlerin düz bir zeminde devam edeceğini söylüyor. Dikkat çeken nokta ise, ne düşüş ne de artış bekleyen bu kesimin ortalamasının 6 ay önceki araştırmaya göre %20’ye yakın oranda artmış olması.

The Jacobson ve Aon’un 6 ayda bir gerçekleştirdikleri ABD Çalışan Görünümü Araştırması 2009 yılından bu yana kesinti olmadan devam ediyor. Araştırma sorumluluarı sigorta sektörünün her branşındaki şirketlerin istihdam projeksiyonlarını ve cirolarını takip ediyor ve sektörün istihdam iştahını ve trendlerini ortaya çıkarıyor.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz