Allianz Sigorta Taylan Türkölmez

Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, konuk olduğu Piyasa Hattı programında pandemi süreci sonrası sigorta sektörünü ve fonlara etkisini değerlendirdi. Pandeminin uzun vadede büyümeyi etkilemeyeceğini belirten Türkölmez, fon performansında büyümemizin devam ettiğini söyledi.

Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, 4 Eylül Cuma günü Bloomberg HT’de yayımlanan, Güzem Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu Piyasa Hattı programına konuk oldu. Türkölmez programda, pandemi sürecinde hayat ve emeklilik sektöründeki gelişmeleri, ilk 8 ay sonuçlarını ve öngörülerini paylaştı.

“Bu yıl en hızlı büyüme sağlık sigortasında”

İlk olarak pandeminin sektöre etkisini değerlendiren Türkölmez, Türkiye açısından dünyaya kıyasla iyi bir resimle karşı karşıya olduğumuzu, sigortalılığa ilginin arttığını söyledi ve şöyle konuştu: “Bireysel Emeklilik Sistemi yılbaşından bu yana %22 büyüme sağladı. Bunun içinde %18’lere yaklaşmış fon getirisinin çok ciddi katkısı var. Fon performansının devam etmesi ve çıkışların yavaşlamasıyla birlikte BES büyüyor. Hayat sigortacılığında da ciddi büyüme trendi sürüyor. En hızlı büyümenin ise sağlık sigortalarında olduğunu görüyoruz. Pandemi süreci gösterdi ki herkesin sağlık poliçesine ihtiyacı var.”

“İlk 8 ayda en çok girişim altın fonlarına oldu”

Allianz Hayat ve Emeklilik tarafında şirketin ilk 8 aylık performansını da değerlendiren Türkölmez, öngördüğünden daha iyi bir yıl geçirdiklerini ve hedeflerinin üzerine ulaşmayı beklediklerini belirtti. Türkölmez, fon performanslarıyla ilgili ise şöyle konuştu: “25 milyar TL’lik fon büyüklüğüne ulaştık. Büyümemiz devam ediyor. Hem tahvil hem hisse senedi piyasasında yabancıların oranı günden güne azaldığı iç tasarrufların önem arz ettiğini görüyoruz. BES’in fon getirisi algısının çok da istediğimiz seviyede olmadığını hepimiz biliyoruz. Geçen seneye baktığımızda BES fonlarının ortalaması yüzde 30’a yakındı. İlk 8 ayda yüzde 18’e yaklaşmışız. BES fonlarımıza sahip çıkacağız, oralara yatırım yapacağız. En çok girişim ise altın fonlarına oldu. Bugün itibarıyla altın fonlarının oranı yüzde 18’i aşmış durumda, performansı da 60 civarında.” Altının performansının aynı şekilde devam edip etmeyeceği konusunda bir şey diyemeyeceğini ifade eden Türkölmez, yüzde 100 yatırım yerine risk tercihlerine göre belli oranda yatırmanın daha faydalı olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz