Allianz Sigorta Taylan Türkölmez

Allianz Yaşam ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, Youtube’da konuk olduğu Sigorta Ekranı programında pandemi sürecinin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne, sigorta ürünlerine etkisini ve sektörde beklenen değişiklikleri değerlendirdi. SEDDK’nın kurulmasının BES için önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Türkölmez, üç basamaklı emeklilik sistemini oluşturma zamanının geldiğine dikkat çekti.

“Çevik yapımız ve IT yatırımlarımızla hızlı adapte olduk”

Söze ilk olarak pandemi döneminde yaşanan değişikliklere değinerek başlayan Türkölmez, çevik yapımızın da öneminin altını çizerek pandeminin etkilerini üç hususta değerlendirdi ve şunları söyledi: “Mart, Nisan ve Mayıs aylarında hem üretim hem iş kapasitesi açısından ciddi düşüşlerle karşı karşıya kaldık. Haziran itibarıyla, ekonominin canlanması ve düşen faizlerle birlikte önemli bir üretim seviyesi yakaladık. Bireysel Emeklilik tarafında geçen yıla kıyasla daha az çıkış gördük. Birikimin ne kadar önemli olduğunu hatırladığımız, BES’in daha iyi gittiği bir dönem yaşadık. İkinci husus da çevik yapımız ve IT yatırımlarımız sayesinde uzaktan çalışma sistemine hızlıca adapte olabilmemiz oldu. Pandemi de gösterdi ki dünya çok hızlı değişiyor ve hızlı aksiyon almak önemli hale geldi. 2021 sonunda tüm organizasyonu çevik yapıya dönüştüreceğiz. Son olarak herkesin evde olmasıyla aile olarak daha fazla iç içe olduk.”

“Tasarrufların büyümesi gerekiyor”

Kredi bağlantılı hayat sigortalarında yaşanan artışın yanında gerçek hayat sigorta ürünleri satışının da artması gerektiğini vurgulayan Türkölmez, geleceğe dair beklentilerini şöyle anlattı: “Hayat branşında ciddi büyümelere imza atmaya devam ediyoruz. Bireysel Emeklilik’te ise katılım aratacaktır ama bir taraftan tasarrufların büyümesi gerekiyor. Her branşta ciddi bir şekilde en yukarıda duran ilk 10 şirketin toplam üretimin yüzde 80’ini yaptığını görüyoruz. Ciddi konsolidasyon görüyorum devam da edecektir. Ayakta durabilmek için maliyet kontrolü gerek, bu da ölçeği büyüterek olur. Ölçeğini büyütmek isteyenler ve çekilmek isteyenler olacaktır. Allianz Türkiye olarak bizim odağımızda büyümek var. Yeni satın almalar yapmak istiyoruz.”

“Üç basamaklı emeklilik sistemini oluşturma zamanı geldi”

SEDDK’nın kurulmasının BES için önemli bir dönüm noktası olduğunu da ifade eden Türkölmez, yeni mevzuat değişikliklerinin olması gerektiğini belirtti ve şunları söyledi: “Dünyaya baktığımızda üç basamaklı emeklilik sistemini oluşturma zamanı geldi. Sosyal güvenlik birinci basamak, bireysel emeklilik üçüncü basamak, mesleki işveren katkılı, çıkmanın kolay olmadığı, emeklilik dönemine ciddi katkıda bulunulan ikinci basamağın ise artık oluşturulması gerekiyor. Gerekli mevzuat değişiklikleri yapılınca Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında 2022 başında devreye sokmuş oluruz diye düşünüyorum.” Türkölmez, fon yönetimi takibinin ve eğitim sigortasının önemine de değinerek konuşmasını tamamladı.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz