Allianz Türkiye 2020 Yılı Özeti

Allianz Türkiye, 2020 yılında tek bir habere sığmayacak kadar ödüle, yeniliğe ve gelişmeye ev sahipliği yaptı. Allianz Türkiye’nin 2020 yılında gerçekleştirdiği tüm yeniliklerin ve aldığı ödüllerin tamamına olmasada önemli bir kısmına yazımızda değindik.

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası artık salgın hastalıkları da kapsıyor

Allianz Yurt dışı Sağlık Sigortası

Allianz Türkiye, pandemi sürecinde değişen seyahat alışkanlıkları ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda mevcut seyahat sigortası ürününün kapsamını genişletti. Yurt Dışı Seyahat Sigortasının tüm planlarında seçimli olarak sunulabilen ek teminat ile, koronavirüs başta olmak üzere Dünya Sağlık Örgütü‘nün belirlediği pandemi tanımına giren tüm durumlar için müşterilerine tibbi ve yatarak tedavi masrafları ile karantina giderleri için güvence sağlamaya kararverdi.

Tehlikeli Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası ürününü tamamen yeniledi

Allianz Türkiye, önemli bir büyüme potansiyeli olan Tehlikeli Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası ürününü, müşterilerinden ve acentelerinden gelen geribildirimler doğrultusunda yeni baştan tasarlayıp sadeleştirdi. Allianz Türkiye, Tehlikeli Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası ürününe, önceden ortalama 600 saniyede teklif verirken, yeni ekranları üzerinden sadece 4 adımda ortalama 28 saniyede teklif vermeye başladı.

Sadeleşen ürünleriyle fark yaratmaya devam ediyor

Allianz Türkiye, müşterileri için daha yalın, anlaşılır ve daha zengin içerikli ürünler geliştirme hedefi doğrultusunda ilerlediği bu yolda, son dönemde “Site Apartman Sigortası, Dijital Koruma Sigortası ve Elektronik Cihaz Sigortası” ürünlerini sadeliği ile ön plana çıkan yeni ekranlarına taşıdı. Bu sayede “Site Apartman Sigortası, Dijital Koruma Sigortası ve Elektronik Cihaz Sigortası” ürünlerine teklif verme süresi ortalama %70 oranında kısalırken, kullanım kolaylığı artırılan üretim ekranları acenteler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Allianz Teknik 1. yaşını Sürdürülebilirlik Oscar’ıyla kutladı

Allianz-Teknike-Surdurulebilir-Is-Odullu

Allianz Türkiye, Deprem ve yangın konusunda toplumsal risk farkındalığını artırma hedefiyle geçtiğimiz yıl kapılarını açan Allianz Teknik, birinci yılını özel bir ödülle kutladı. Bu yıl 7’si düzenlenen Sürdürülebilir iş Ödüllerinde Allianz Teknik ile “iş Birliği – B2B” kategorisinin kazananı oldu. Alliaz Türkiye, sürdürülebilir değer yaratan projeleri ile başarılarına bir yenisini daha ekledi. Bugüne kadar 2000’den fazla misafirin ağırlandığını söyleyenen Allianz Teknik’te, 374 saat araç koltuğu testi, 24 saat deprem testi, 8 saat yangına tepki testi gerçekleştirilmiş. Salgın hastalık krizine rağmen çalışmalarına devam eden merkezde, 46 saat uygulamalı eğitim düzenlenirken, 125 saat danışmanlık hizmeti sunuluyor.

İzmir depreminde müşterilerinin yanında oldu

Allianz Türkiye, Yaşanan üzücü izmir depremi ertesinde, Bornova ve Bayraklı ilçelerinde konut ve DASK sigortası sahibi yaklaşık 3.000 müşterimize telefonla ulaştı. Aramalarda hasar dosyası olan 376 tane müşterisini önceliklendirirken, hasar ihbarı ve dosyası olmayan müşterilerine de geçmiş olsun dileklerini ileterek “Allianz Seninle” mesajını vererek müşterilerinin yanında olduklarını gösterdiler.

Aynı zamanda Allianz Türkiye, sadece müşterilerinin değil çalışanlarınında yanına olduğunu gösterdi ve İzmir depremi sonrası, İzmir Kampüs kapılarını tüm çalışanlarına ve ailelerine açtı. Çalışanlarının ve ailelerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayan Allianz Türkiye, deprem esnasında evleri hasar görmüş olan çalışanlarına risk mühendislerini hızlıca yönlendirdi ve müşterilerini olduğunu kadar çalışanlarını da memnun etti.

Allianz Müşteri Deneyiminde Lider

Benzersiz müşteri deneyimi kanıtlandı

Allianz Türkiye, çalışmalarının meyvesini en yüksek NPS (net tavsiye skoru) skoru olan “Loyalty Leader” derecesi ile aldı.

Yeni Yuvam Sigortası ile dijital iletişim farkındalığını arttırdı

Allianz Yuvam-Sigortasi-Evcil-Hayvan-Teminati.

Ekim ayı sonunda Yuvam Sigortası dijital reklam kampanyasını başlatan Allianz Türkiye, Yuvam Sigortası dijital reklam videosu, 14,5 milyon erişim, 6,5 milyon izienme ve 74 bin tıklamayla gerek sosyal medyada gerekse diğer dijital mecralarda ses getirdi.

Allianz Türkiye, Yuvam Sigortası ürününe izolasyon ve derz yetersizliği teminatını ekledi ve Yapı Kredi Bankası ile yapılan entegrasyon sayesinde konut kredisi sona eren müşterilerinin yanında olmaya devam ederek. Müşteri memnuniyetini sıfırlamayı hedefliyor.

Aynı zamanda Yuvam sigortası ürününe evcil hayvan teminatı ekledi. Böylelikle sigortalıları anlaşmalı veteriner kliniklerinde minik dostları için de birçok hizmetten ücretsiz faydalanabilecekler.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz