Anadolu Hayat Emeklilik-Nötr Karbon

Sürdürülebilir enerji kaynaklarına yaptığı katkıyla 2016 yılından bu yana her yıl karbon ayak izini sıfırlayan Anadolu Hayat Emeklilik, 2020 yılında da karbon nötr şirket oldu.

Çevre dostu enerji kaynaklarına destek vererek, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya mirası bırakma yolunda katkılarını sürdüren Anadolu Hayat Emeklilik, 2019 yılına dair karbon ayak izini sıfırladığını duyurdu. Sürdürülebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırım ile operasyonel faaliyetleri sonucu oluşan karbon ayak izini sıfırlayarak karbon nötr olma sürecini tamamladı.

Sürdürülebilir gelecek stratejileri kapsamında 2016 yılından beri karbon ayak izini nötrleme faaliyetlerine devam ettiklerini açıklayan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk, “Sürdürülebilirlik yaklaşımımızın bir sonucu olarak, 30. yılımızı kutladığımız 2020 yılında önemli bir başarıya daha imza attık ve BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne sigorta ve emeklilik sektöründen kabul edilen ilk şirket olduk. İklim değişikliği ile mücadele kapsamında karbon yönetiminin gerekliliğinin bilinciyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığımız yatırımlar sonucunda bu yıl da karbon nötr şirket olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Düşük karbonlu ekonomiye geçiş konusunda herkese büyük görevler düşüyor. Ülke ekonomisine ve toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla tüm iş süreçlerimizde sürdürülebilirliği temel almaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Karbon Ayak İzi Nedir?

Karbon ayak izi, insanların kullandıkları ürünlerle ve yaptıkları ile çevreye, doğaya verdikleri zarardır. Çeşitli hesaplamalar ve ölçümler ile belirlenen bu zarar kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Karbon ayak izi kendi içerisinde 2’ye ayrılmaktadır. Birincil ve ikincil ayak izi olarak ayrılan karbon ayak izi, çevreye verilen zararın anlaşılması noktasında son derece önemlidir. Birincil olan ayak izi gün içerisinde yapılan ulaşımlardan ya da ev de kullanılan cihazlardan kaynaklanmaktadır. İkincil olan ise tüm yaşam döngüsü boyunca doğaya verilen zararı temsil etmektedir. Karbon ayak izi hesaplama yöntemi sayesinde ne kadar karbon izi bırakıldığının öğrenilmesi mümkündür.

Karbon Ayak İzi Nasıl Azaltılır?

Karbon ayak izi azaltılabilir bir durumdur. Kişinin günlük hayatındaki düzeninde ufak tefek değişiklikler yapması karbon ayak izinin azaltılmasını sağlayacaktır. Karbon ayak izinin azaltılması noktasında dikkat edilmesi gereken ilk detay kullanılan araçlardır. Gün içerisinde kullanılan kişisel araçlar mümkün olduğunca küçük yani düşük güçlü olmalıdır. Bu sayede çevreye verilen zarar minimum seviyeye indirilecektir. Bunun yanı sıra gün içerisinde kullanılan aracın başkaları ile paylaşılması ya da toplu taşıma kullanmakta karbon ayak izinin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Karbon ayak izini azaltmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise enerji tüketimidir. Mümkünse ekolojik olan binalarda yaşanmalı ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalıdır. Güneş ya da rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları karbon ayak izinin azaltılmasında büyük rol oynayacaktır. Isınmak için güneş enerjisi kullanılması bile büyük farklar yaratacaktır. Bunun yanı sıra kullanılan ampul, buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi elektronik eşyalarda çevreye zarar vermeyecek olan modellerden seçilmelidir.

Karbon Ayak İzi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Karbon ayak izi hesaplama, kişilerin ne kadar karbon ürettiklerini öğrenmeleri için kullanılan önemli bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde ne kadar karbon üretildiği ve çevreye ne kadar zarar verildiği öğrenilebilecektir. Bunun için nerede yaşandığı ve ne kadar enerji tüketimin yapıldığının bilinmesi yeterli olacaktır. Karbon ayak izi fazla olan kişilerin yukarıda yer alan detaylara dikkat etmeleri büyük farklar yaratacak ve karbon üretimini azaltarak doğanın korunmasını sağlayacaktır.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz