HDI Sigorta İstanbul Üniversitesi İş birliği

HDI Sigorta’nın İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle yürüttüğü araştırma sonucuna göre sırasıyla Trafik, BES, kasko ve sağlık en fazla sahip olunan sigorta türleridir. Sahip olunan sigorta türlerinin %25’i Trafik sigortası, %23’lük kısmı ise BES (Bireysel Emeklilik Sigortası) yaptırıyor. HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, “Sonuçlar sigorta algısını ortaya koyuyor” dedi.

HDI Sigorta’nın İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle yürüttüğü “Sigorta ve Sigortalılık Algısı” araştırmasının sonuçları İstanbul Üniversitesi binasında bir toplantı ile açıklandı. Araştırma, toplumun sigortaya bakış açısı ve beklentilerini ortaya koyuyor.

Sayısal verilere göre Türkiye’de %25 oranı ile en fazla Trafik sigortası yaptırılıyor, bunu %23’lük pay ile BES, %13’lük pay ile Kasko sigortaları takip ediyor. Araştırmaya katılanlardan “25-34 yaş aralığında” sigorta sahibi olanların oranı %58’e geriliyor, “35-44 yaş aralığında” ise bu oran %74’e yükseliyor.

Temel neden güvence altında olmak.

Bireylerin sigorta yaptırmasında temel motivasyon nedeni “güvence” olarak ortaya çakıyor. Sigorta türlerine göre sigorta yaptırma nedenlerinde bazı farklılıklar ortaya çıkıyor. Kasko, hayat, sağlık sigortalarında esas neden “garanti altına almak” duygusu iken; Bireysel Emeklilik Sigortasın’da, “kendini güvence altına almak ve birikim” duygusu ağır basıyor, trafik ve zorunlu deprem sigortasında (DASK) ise “zorunluluk ve önlem alma” duygusu ağır basıyor. Araştırmaya göre halihazırda sigortası olanların %69’u gelecek bir-iki yıl içinde yeni bir sigorta yaptırmayı ya da mevcut sigortalarını devam ettirmeyi düşünüyor. Herhangi bir sigortası olmayanlar arasında sigorta yaptırma eğilimi ise %20 olarak çıkmıştır.

Hancıoğlu, araştırmadan çıkan sonuçların toplumun taleplerini, sigortacılığa güvenini ve yaşam biçimlerini, sigorta algıları üzerindeki etkilerini ortaya koyduğunu belirterek, “Araştırmanın çok kıymetli sonuçları var. Belki birçoğunu biliyorduk ama bilmediğimiz birçok çarpıcı sonuç çıktı” dedi. Hacıoğlu, araştırma sonuçları hakkında da şu bilgileri verdi: “Araştırmaya göre, zorunlu trafik sigortası, zorunlu deprem sigortası, kasko sigortasında sigortalılık süresini uzun. Burada çarpıcı olan kasko. DASK var ve DASK’ı da çok zorlayıp elektrik dairelerine koyduğumuz için insanlar almak zorunda kalıyor; biz satmıyoruz. Kendimizi kandırmayalım, insanlar almak zorunda kalıyor. Dolayısıyla bizim satmak için çaba sarf etmemiz lazım.

Konsolidasyona hazır olmak gerekiyor

Hancıoğlu, sigorta sektörü ile ilgili de değerlendirmeler de bulunarak, sektörde konsolidasyona hazır olmak gerektiğini, HDİ olarak son bir buçuk senede 2 tane sigorta şirketi satın aldıklarını ve konsolidasyona katkıları olduğunu söyledi. Hancıloğlu, “Konsolidasyon kötü bir şey değildir, ayıp bir şey değildir, olması gerektiği için oluyordur. Daha iyi yönetilmeyen, daha iyi yönetilenler tarafından satın alınıyor. Kamuda da buna böyle bakıyorum” dedi.

Sigortalılık oranının çok düşük olduğunu, bunun da sigortacılar için bulunmaz nimet olduğunu belirten Hancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Genç bir nüfusumuz var. Yabancılar bunun için burada. Poliçe satacak o kadar çok insan var ki. Algı çok önemli, bu araştırma da onu gösteriyor. Biz maalesef anlattığımızı düşünüyoruz ama karşıdaki onu almıyorsa ne anlattığınızı değeri yoktur. Sigortacılar olarak iğneyi kendimize batırmamız lazım. Bizim en büyük önceliğimiz, vatandaşa özellikle sigortasız olana veya sigortaya uzak olana sigortayı anlatmak olmalı. Kadercilik, gelir dağılımı dengesizliği gibi birçok şey sayabiliriz ama bunların hepsi bahane. Sonuçta bir ihtiyaç var, bir kayıp var. Kayıp gününde de insanların yanında olmak gibi güzel bir olgu var. Önce iş bize düşüyor.”

Araştırmadan çıkan önemli sonuçlar;

  • Altın, vadeli TL hesabı en çok kullanılan yatırım araçları. Bunları dolar, Euro, gibi döviz araçları takip ediyor
  • “Sigorta” kelimesi zihinlerde SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve güvence, teminat, garanti kavramlarıyla yer ediyor
  • Sigortası olanların %69’u yeni sigorta yaptırmayı ve mevcudu devam ettirmeyi düşünüyor Sigortası olmayanların sigorta yaptırma eğilimi ise %20’lerde.
  • Sigorta yaptırmama nedenlerinin başında ihtiyaç olmaması ve ekonomik nedenler geliyor
  • Yaptırılması düşünülen sigortaların başında Trafik, BES ve Kasko Sigortası geliyor.
  • 25-34 yaş arası gençlerde sigorta bilinirliği oranında düşüş var
  • Dini inancının gereklerine göre yaşayanlar arasında sigorta sahibi olmamam diyenlerin oranı yüksek.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz