Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Bilinmesi gerekenler

Bireysel emeklilik planı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Emeklilik şirketi danışmanları, katılımcıların risk getiri profilini belirleyerek en uygun bireysel emeklilik fonları ve yatırım stratejileri içeren emeklilik planları sunarlar. Emeklilik danışmanları, size hangi planın daha uygun olduğunu hesaplamak için bir form doldurur, bu sorulara verdiğiniz cevaplara göre yatırım profiliniz belirlenir ve size en uygun emeklilik planı önerilir. Eğer isterseniz size önerilen plandan farklı bir emeklilik planı da seçebilirsiniz. Seçtiğiniz emeklilik planını, bir sene içinde en fazla 4 defa başka bir emeklilik planı ile değiştirme hakkınız bulunmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ne gibi risklerle karşı karşıya kalabilirim?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırılan katkı payları katılımcıların tercih ettiği emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir. Bu fonlar türlerine göre; hisse senedi, kira sertifikaları, katılma hesapları, kıymetli madenler vb. içerir. Tercih edilen fonların içerdikleri varlıkların kazanç ya da kayıpları katılımcıların birikimlerini belirler. Örneğin, hisse senedi ağırlıklı bir emeklilik fonuna yatırım yapılması ve borsanın değer kaybetmesi durumunda, katılımcıların fonları da portföylerinde yer alan hisse senetlerine bağlı olarak değer kaybedebilir. Bu da katılımcıların birikimlerine yansır. Ancak alınacak riski belirlemek her zaman katılımcıların elindedir. Katılımcılar güvenli yatırım için daha az getiriye razı olup daha az risk içeren fonlara ağırlık verebilir veya daha fazla risk alarak daha fazla getiri sağlama ihtimali olan fonları seçebilirler. Ayrıca katılımcılar, fon dağılımı değişikliği hakkını kullanarak birikimlerinin dahil olduğu fonları değiştirebilirler.

Türkiye’de yaşamıyorum BES’e katılabilir miyim?

Katılımcıların devlet katkısından faydalanabilmeleri için Türkiye’de ikamet etmeseler de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kart sahibi olmaları gerekir. Örneğin Almanya’da yaşıyorsanız ve TC vatandaşıysanız BES’ten yararlanabilirsiniz.

Katkı payımı her ay ödemek zorunda mıyım?

BES, emeklilik için tasarruf etmenizi sağlayan bir sistemdir. İstediğiniz zaman katkı payı ödemelerinize ara verebilir, istediğiniz zaman ek ödemeler yaparak tasarrufunuzu artırabilirsiniz. Fakat ödemelerin düzenli olması birikimin daha hızlı büyümesini sağlar

Katkı payımı toplu olarak ödeyebilir miyim?

BES mevzuatı bu duruma imkan veriyor. Başlangıçta ödeyeceğiniz toplu bir birikim ile sisteme dahil olabilir ve sonrasında düzenli katkı payı ödemeyebilirsiniz. Ancak burada önemli olan, başlangıçta ödeyeceğiniz toplu birikimin ne kadar olduğudur. Emeklilikte sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzenli ödeme tutarlarına eş değerde bir tutarın olması emekliliğinizde rahat etmeniz açısından önemlidir.

İstediğim zaman emeklilik şirketimi değiştirebilir miyim?

Sözleşmenizin ilk yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en az iki yıl geçtikten sonra birikimlerinizi başka bir emeklilik şirketine aktarabilirsiniz. Sonrasında ise her yıl şirket değiştirme hakkınız mevcuttur. Bu durumda şirketin, uzun yıllar o şirkette kalacağınız düşüncesiyle ertelemiş olduğu bazı yasal kesintileri sizden talep etme hakkı bulunuyor.

Emeklilik yatırım fonlarının diğer fonlardan farkı nedir? Fon dağılımımı değiştirebilir miyim?

Seçmiş olduğunuz planlarınızı yılda en fazla 4 kez ve fon dağılımınızı da yılda en fazla 6 kez değiştirme hakkına sahipsiniz.

BES uzun vadeli bir tasarruf ve yatırım aracıdır. Bu nedenle emeklilik fonlarının getirilerine kısa vadeli bakarak değerlendirme yapmak doğru olmaz. Uzun vadeli değerlendirdiğinizde emeklilik fonlarının, alternatif yatırım araçlarından çok daha iyi getiriler sağladığını görebilirsiniz. Fonların getirilerinin yanında devlet katkısı ile elde ettiğiniz yüzde 25’lik getiri başka hiçbir yatırım aracında bulunmamaktadır.

Bu fonlar Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ödenen katkı paylarının değerlendirilmesi ve işletilmesi amacıyla özel olarak kurulur. Sadece Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giren kişiler tarafından satın alınabilir. Emeklilik yatırım fonlarının elde ettiği kazançlara stopaj uygulanmaz. Fonlar, daha uzun vadeli yatırım stratejileri ile yönetilmektedir. Birikimleriniz emeklilik yatırım fonlarında profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilir. Katkı paylarınızı faiz içermeyen emeklilik yatırım fonlarında değerlendirebilirsiniz.

Yatırım tercihlerimi nasıl yapacağım?

Emeklilik şirketleri kanun gereği katılımcılarına 3 farklı risk seviyesinde fon sunmak zorundadır. Ödemiş olduğunuz katkı payları, tercihinize bağlı olarak seçeceğiniz farklı risk seviyelerindeki faizsiz yatırım araçlarından oluşan fonlarda değerlendirilir. Fon tercihleri, tarafınızdan, şirketimizin size sunacağı alternatif risk derecelerindeki fonlar arasından yapılır. Örneğin, siz yüksek risk almayı sevmeyen, az olsun ama riski düşük olsun diyen bir kişiyseniz, bu durumda riski düşük yatırım araçlarından oluşan fonları tercih etmeniz önerilir. Ya da orta derecede risk almak isterseniz bu doğrultuda fonları seçmeniz önerilir. Yüksek risk almak isteyen birisiyseniz, bu durumda riski yüksek fonları tercih edebilirsiniz. İdeal olanı, yaşınız gençken yüksek riskli fonları tercih edip, yaşınız ilerleyip emekliliğe yaklaştığınız dönemde daha düşük riskli fonlara geçmenizdir.

Vefat durumunda tasarruflarım ne olur?

Katılımcının vefatı halinde birikimleri lehtarına (faydalanması sözleşmede belirtilen kişi veya kişiler), lehtar belirtilmemiş ise kanuni mirasçılarına ödenir.

Bireysel Emeklilik Sistemi İle En Kazançlı Birikimi Nasıl Yaparım?

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz