Cigna Türkiye, 2021 Bronz Stevie Ödülüne Layık Görüldü

Cigna Türkiye, Satış Performansı Yönetimi Çözümü Kategorisinde 2021 Bronz Stevie ödülünü kazanmaya layık görüldü.

Cigna Türkiye, Sestek iş birliği ile hayata geçirdiği “Good Talk Projesi” ile 2021 Bronz Stevie ödülünü kazandı.

2021 Stevei Awards’da bu yıl 51 ülkedeki kuruluşlardan 2.300’den fazla aday değerlendirildi. Kazananlar, dünya çapında 160’tan fazla profesyonelin ortalama puanlarına göre belirlendi.

Altın, Gümüş ve Bronz Stevie Ödülü kazananları, 15’inci yıllık Stevie Satış ve Müşteri Hizmetleri Ödülleri’nde kategoriye göre listelenir ve aşağıdaki kategori gruplarında düzenlenir ve dünya çapında dokuz uzman jüride 160’tan fazla profesyonelin ortalama puanlarına göre seçilir. 2021 Stevie Satış ve Müşteri Hizmetleri Ödülleri, 14 Nisan Çarşamba günü üç kez sanal bir törenle sunulacak:

Satış Performansı Yönetimi Çözümü Kategorisinde 2021 Bronz Stevie ödülü kazanan sigorta şirketi Cigna Türkiye “Good Talk Projesi” oldu.

CİGNA FİNANS ÇAĞRI MERKEZİ KONUŞMA ANALİZİ

Sestek Konuşma Analizi müşteri etkileşimlerini analiz eden bir veri madenciliği çözümüdür. Bu çözüm, kayıtlı tüm müşteri çağrılarını yazıya dönüştürür, ardından duygu belirleme ve trend analizi gibi çeşitli teknolojileri kullanarak analiz eder. Bu analizler sonucunda, müşteri deneyimini ve müşteri temsilcilerinin performansını iyileştirmede kullanılabilecek, eyleme geçirilebilir bilgiler sunar.

Dünyanın en büyük sigortacılık firması Cigna’nın yan kuruluşları arasında yer alan Cigna Finans, çağrı merkezi performansını izlemek, ölçümlemek ve iyileştirmek istiyordu. Bu da kaydedilen çağrıların tamamını analiz etmeyi ve kalite yönetimi için objektif olarak puanlamayı gerektiriyordu.

Çağrı yoğunluğu kaydedilen çağrıların tamamını analiz etmeyi imkansız kılıyordu. Cigna Finans, manuel analizlerle etkileşimlerin yalnızca %3-5’ini değerlendirebiliyordu.

Aynı ürün gamı için satışlarda %48 artış

Sestek Konuşma Analizi ile çağrı merkezinde kaydedilen etkileşimlerin %100’ü otomatik olarak analiz edilmeye başlandı.

Cigna Finans Genel Müdür Yardımcısı Ümit Sönmez,“Sestek Konuşma Analizi ile müşteri-müşteri temsilcisi etkileşimlerinin % 100’ünü analiz ettik ve temsilcilerimizin performansında iyileştirilmesi gereken noktaları belirledik. Eyleme geçirilebilir öngörüler sayesinde performanslarında önemli gelişmeler sağladık.”

Yapılan analizler sonucunda, Cigna Türkiye tarafından hayata geçirilen “Good Talk Projesi” sayesinde; Aynı ürün gamı için satışlarda %48 artış, telesatış temsilcilerinin performansında %90 iyileşme ve çağrı kalitesinde %23 artış olduğu gözlemlenmiş.

Stevie Ödülleri

Stevie Ödülleri sekiz programda verilmektedir: Asya-Pasifik Stevie Ödülleri, Alman Stevie Ödülleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Stevie Ödülleri, The American Business Awards, The International Business Awards, Stevie Awards for Great Employers, the Stevie İş Dünyasında Kadınlar için Ödüller ve Satış ve Müşteri Hizmetleri Stevie Ödülleri. Stevie Awards yarışmaları, her yıl 70’den fazla ülkedeki kuruluşlardan 12.000’den fazla başvuru almaktadır. Her türden ve büyüklükteki organizasyonları ve onların arkasındaki insanları onurlandıran Steviler, dünya çapında işyerinde olağanüstü performansların farkındadır. http://www.StevieAwards.com adresinden Stevie Ödülleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz