Corona Virüsünün Sektöre Etkisi

Tüm dünyada ekonomik büyümeyi ciddi anlamda tehdit eden “Korona Virüsü (Covid-19)” sigorta sektörünü de etkisi altına aldı.

Son yıllarda özelikle Türkiye’de yükselişe geçen sigorta sektörü salgın haberlerinin çoğalması ve alınan önlemlerin üst seviye’ye çıkartılması ile birlikte, yüksek zararlar etmeye başlayacak gibi duruyor.

Tüm dünyada giderek yaygınlaşan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından “uluslararası acil durum” ilan edilmesine neden olan Korona virüsüyle ilgili gelişmeler herkes tarafından yakından takip ediliyor.

Global

Korona virüsün yarattığı ekonomik hasar sigorta sektörünü de etkilemeye başladı. Artan seyahat yasakları ve iptal edilen fuar-organizasyonlar nedeniyle zorunlu seyahat sigortalarında iptaller ciddi boyutlara ulaştı. Virüsün aynı hızda yayılması halinde faturasının ağır olacağı belirtiliyor.

Global ekonomik büyümeyi ciddi anlamda tehdit eden korona virüsü sigorta sektörünü de etkisi altına aldı.

Artan seyahat yasakları sonrasında başta turizm sektörü olmak üzere hemen her sektör hastalıktan etkileniyor. Çeşitli sektör kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre; iptal edilen uluslararası fuar ve organizasyonlar, tur şirketlerinin gerçekleştirdiği seyahat iptalleri nedeniyle yurt dışına çıkışlarda zorunlu yapılan seyahat sağlık sigortalarında iptaller her geçen gün artıyor.

Her yıl 4 milyona yakın poliçenin satıldığı bu alanda son bir ayda iptal sayısının 20 bini geçtiği konuşuluyor. Virüsün hızla yayıldığına dikkat çeken sektör temsilcileri, bu şekilde devam etmesi halinde sigorta iptallerinin artacağını ve bunun da sektöre faturasının ağır olacağını dile getiriyor.

Virüs Sektör İçin Hayati Sonuçlar Doğurabilir!

Korona virüsün gözlemlenebilir etkilerinin 3 konuda dünya ekonomisinde görülmeye başladığını belirten Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, ”Birincisi tüketici davranışları etkileniyor. İkincisi dış ticaret yavaşladı. Üçüncüsü ise finansal piyasalar negatif etkileniyor. Söz konusu üç etki de sigorta piyasası açısından hayati sonuçlar doğuruyor. Tüketicilerin sosyal davranışlarını değiştirmeye başlaması, mesela tatil ve seyahat planlarını ertelemeleri veya iptal etmeleri özellikle seyahat sağlık, seyahat paket, seyahat iptal poliçeleri gibi ürünleri olumsuz etkiliyor. Sağlık poliçeleri de artan belirsizlikten dolayı negatif etkilenebilir” dedi.

Trafikte Maddi Hasar Bedeni Hasarı Geçebilir

Virüs etkisiyle yavaşlayan dış ticaretin ise özellikle sigortacılık piyasasını, nakliyat sigortalarını etkileyeceği gibi oto yedek parçalarının tedarik zincirinde yaşanabilecek aksaklıklar dolayısıyla oto sigortalarını olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunan Yaşar, şunları söyledi: “Gerek trafik gerekse kasko sigortalarında 2020 ve 2021 yılı maddi hasar yönetiminin gündemde olduğu yıllar olabilir. Trafik sigortalarında bile maddi hasar konusu, bedeni hasarın önüne geçebilir. Bu bakımdan risk ve belirsizlik çok büyük ve bugün oto sigortalarında yanlış maddi hasar modellemesiyle fiyatlama yapan şirketler bunun zararlarıyla 2020 yıl sonunda karşılaşabilir.”

Üçüncü etkinin ise uluslararası finansal piyasalarda korona virüsün tetiklediği olumsuz sonuçlarla kendisini göstereceğini bildiren Yaşar, bu konuya şu şekilde açıklık getirdi: “Korona virüs etkisiyle ABD’nin faizleri düşürme eğilimine girmesiyle ABD Doları, Euro’ya karşı %4’ler seviyesinde değer kaybetti. Bu değer kaybı sürerse ve ABD özel tahvil piyasasında rating bozulmaları yaşanırsa orta vadede pek çok Avrupalı sigorta şirketi büyük zarar yazabilir. Bu şirketler konsolidasyona gitmek zorunda kalabilir. Söz konusu risk gerçekleşirse, Türk sigorta piyasası da Avrupalı şirketlerin güçlü olduğu bir pazar olarak mutlaka etkilenecektir.”

Grafikler Gidişatı Kötü Gösteriyor

Özellikle turizmdeki iptallerin sigorta sektörünü de etkilediğini bildiren Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu ise, “Yurt dışı programlarını oluşturup seyahat sigortalarını yaptıran sigortalıların, hastalık sebebiyle seyahatleri ile birlikte sigortalarını da iptal etmeleri, seyahat sağlık branşında sektörün aşağı yönlü bir grafik çizmesine sebep oldu” dedi.

Sigorta Şirketleri Acil Durum Planlarını Hazırladı

Türkiye’de ilk Corona virüsü vakası yaşanmasıyla birlikte sigorta şirketleri hızla önlem almaya başladı. Aksigorta’dan “Acil durum planımızı hazırladık ve çalışanlarımızla planımızı paylaştık. Tüm altyapımız uzaktan çalışmaya elverişli. Olumsuz bir durum olması halinde, kesintisiz çalışmaya devam edebileceğiz. Çok zorunlu olmadıkça vakaların yoğun yaşandığı ülkelere yapılacak tüm iş seyahatlerini erteleme kararı aldık. Yurt dışına özel yolculuk yapacak çalışanlarımıza da bu yolculukları ertelemelerini tavsiye ediyoruz” açıklaması yapıldı. Diğer sigorta şirketleri de bunlara benzer önlemler almaya devam ediyorlar. Bazı firmalar uzaktan çalışma planlaması yaparak pilot denemeler yapmaya başladı.

Virüse karşı önlemlerini artıran Anadolu Sigorta’dan yapılan açıklamada ise, “Çalışanlarımızın ve iş ortağımız olan acentelerimizin farkındalığını artırmak amacıyla bilgilendirme çalışmaları yürütüyoruz. Binalarımızın hijyenini sağlayarak, salgın hastalıkların yayılmasını önlemeye yönelik tedbirler alıyoruz.

Şirketimiz, İş Sürekliliği Yönetim Sistemi kapsamında her yıl üst yönetimimizin katılımı ile iş sürekliliği tatbikatı düzenliyor. Bu yıl, tatbikat senaryosu olarak Korona virüs konusunu seçtik. Tatbikat ardından, herhangi bir salgın durumunda iş kesintisine karşı hazırlıklı olmak, iş sürekliliği planının uygulanabilir konumda bulunmasını sağlamak ve gerekli tüm aksiyonları belirlemek amacıyla başlatılan çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” denildi.

Bilançoları hem varlık hem de borç tarafında zorlayacak

Global derecelendirme şirketi AM Best, Avrupa sigorta ve reasürans şirketlerinin salgın riskini yönetebilecek konumda olduğunu belirtirken, en büyük etkinin virüsün ekonomide yarattığı tahribattan geleceğinin altını çizdi. Bu nedenle korona virüsünün Avrupalı sigortacıları, bilançolarının hem varlık hem de borç tarafında zorlayacağı belirtildi.

Ancak analistler, sigortacıların karşı karşıya oldukları potansiyel zararın uzun zamandır farkında olmakla birlikte, zarar talebi başvuruları açısından maliyetin boyutunun belirsiz olduğunu söylüyor.

Korona virüs salgınıyla tetiklenen küresel ekonomik yavaşlama beklentisi, sigorta talebinde küresel bir düşüşe yol açabilir, ancak AM Best tahminlerine göre, düşük ekonomik aktiviteye bağlı olarak zarar taleplerinin sayısının da düşük olmasıyla bunun dengelenmesi bekleniyor. Kredi sigortası, küresel ticarette aksamalardan etkilenmesi muhtemel alanlardan biri olarak öne çıkarken ödemeler yapılana kadar poliçeler başlayamayacağı için zarar taleplerinin başlaması da biraz zaman alacak. Diğer yandan Tokyo Olimpiyatları ve UEFA Euro 2020 Şampiyonası gibi devasa etkinliklerin iptali söz konusu olduğunda ne olacağı belirsizliğini koruyor. Ancak ihtimal politikaları açısından bir etkinliğin iptal edilmesi durumunda bir çok poliçe tarafından kapsayıp kapsamayacağı konusunda da belirsizlik sürüyor. AM Best, sigorta şirketlerinin bilançolarının varlık tarafında, daha düşük kazançlara ve daha düşük ödeme gücü oranlarına yol açan yatırım kayıpları gibi bir bozulmanın, bazı sigorta kollarında güçlükler yaratabileceği konusunda uyarıyor.

Karantinaya Alınmış Ticaret

Alman sigorta devi Allianz, korona virüs salgınının bu yıl ticaret için önemli bir engel olmasını bekliyor. Allianz tarafından yayınlanan “Karantinaya Alınmış Ticaret” başlıklı rapora göre, salgının kontrol altına alınmasına yönelik çalışmalar devam ederken, ilk çeyrekte küresel ticaret zararının, ticaret savaşının tümüne denk düştüğü belirtildi. Allianz, mal ve hizmet ticaretindeki kayıpların iş kesintilerinin her çeyrek için 320 milyar dolar olabileceğini tahmin ediyor. Bu ticaret şokunun global ekonomi için 2020 yılının ilk çeyreğinde %2.5, ikinci çeyreği için ise %1 daralmaya neden olabileceği kaydediliyor.

Pandemik Sigorta Havuzu Gündemde

Dünya genelinde korona virüs salgınıyla ilgili tartışmalarda pandemik risklerle ilgili küresel bir sigorta havuzu kurulmasını gündeme getirdi. Reasürans devi Munich Re tarafından yayımlanan makalede ülkeleri doğal afetlere karşı sigortalamak ile salgın hastalıklara karşı sigortalamak arasında büyük benzerlikler olduğu belirtiliyor. Havuzda toplanan paranın finansal kayıplar, aşı üretimi, gerekli önlemlerde kullanılabileceği belirtiliyor. 2013’te meydana gelen ve yaklaşık 12 bin kişinin hayatını kaybettiği Batı Afrika Ebola Salgını sonrası Dünya Bankası tarafından küresel boyutta pandemik sigorta havuzunun kurulması önerilmişti. Sigorta havuzları genel olarak iki sebeple diğer risklerden daha farklı oldukları için oluşturuluyor. Birincisi oluşum sıklığının düşük olması; ikincisi ise kayıpların büyüklüğü.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz