Covid-19'un Sigorta Sektörüne Etkileri

Dünya olağanüstü bir hal içerisinde. Sektör olarak, son derece zorlayıcı iki buçuk aylık bir dönemi geride bırakmış bulunuyoruz. Korona virüs salgını, küresel ekonominin büyük segmentlerini durma noktasına getirdi. Bu güç durum içerisinde, lider şirketler bu süreci neredeyse hasar almadan atlattı ama küçük çaplı şirketler için aynı şeyi söylememiz mümkün görünmüyor. Her halükârda, Covid-19 krizi, 2020’nin ilk çeyreğine ait sektör rakamlarına damgasını vurmuş oldu.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre 2019 Nisan ayında 3,347,982,938 TL olarak sağlık sigortası prim tutarı, 2020 Nisan ayında 4,090,966,518 TL’ye yükselmiş ve %22’lik bir değişim yaşamıştır.

Sigorta sektörü en şiddetli darbeyi ise, mal ve kaza sigortası branşında, özellikle etkinlik iptal ve iş kesintisi sigortası ile seyahat ve kredi sigortası branşlarında, aldı. Aynı zamanda, müşterilerin pek çoğu şu günlerde daha az araç kullandığı için genel olarak, kasko hasar tazminat taleplerinde bir azalma gözlemlendiği de bir gerçek. Fakat bu durum, krizin olumsuz etkisini telafi etmekten oldukça uzak kaldı. Bunların yanında, sermaye piyasalarındaki keskin dalgalanmalar ile riskten korunma maliyetlerinin etkisi de genel olarak hayat sigortası branşında hissedildi. Korona krizinin varlık yönetimi üzerindeki etkisi daha az olmakla birlikte, bu etki kuşkusuz varlığını sürdürüyor. Her halükarda, bu çalkantılı koşullar, işlerin umduğumuz gibi tekrar yoluna girmesinden evvel, ikinci çeyrekte de varlık ve etkisini sürdürecek gibi görünüyor.

Peki, bunun, yılın bütünü açısından anlamı nedir? Yaşadığımız salgın, daha önce yaşadıklarımızdan tümüyle farklı; bu da, spesifik tahminlerde bulunmayı imkânsız kılıyor. Krizin sona ermesi ise hiç de yakın değil. Belirsizlik ortamı, gerek tıbbi anlamda gerekse de küresel ekonomi açısından etki ve geçerliliğini sürdürüyor. Bu durum içerisinde, 2019 faaliyet yılını sektöre aratacak gibi görünüyor.

Sigorta sektörü; oldukça kısa bir süre içerisinde süreçlerini ve müşterileri ile olan etkileşimlerini dijitalleştirme konusunda önemli bir atılım yapmış oldu.

Sigorta şirketleri bu süreçte, Mahsur kalmış tatilcileri evlerine getirdi. Sigorta teminat kapsamlarını, Covid-19 hastalarını da içine alacak şekilde genişletti. Dijitalleşmeyi ön plana çıkartan firmalar, online sağlık danışmanlığı ve psikolojik danışmanlık sunmaya başladı.

Bazen şirketlerin de, tıpkı insanlar gibi, daha iyi bir noktaya gelmek için güç zamanlardan geçmesi gerekir. Sigorta sektörü de, büyük bir mücadelenin ortasında görünüyor. Fakat yeniliklere açık ve güvenilir iş modelleri sayesin bu mücadeleden şirketlerin başarı ile çıkması muhtemeldir.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz