DASK Sigortasına Talep Arttı

Generali Sigorta, depremin doğrudan neden olduğu maddi zararlara karşı güvence sağlayan zorunlu deprem sigortası özelinde son dönem verilerine dikkat çekti. 2020 yılında %5.3 oranında yeni poliçe artışı söz konusu olurken, İstanbul, Ankara ve İzmir ilk 3 sırada yer aldı.

Yüksek riskli deprem kuşakları üzerinde yer alan Türkiye’de, her yıl yıkıcı yeni depremler yaşanıyor ve ihtiyaç duyulan en önemli konuların başında zorunlu deprem sigortası geliyor. Generali Sigorta, depremin doğrudan neden olduğu maddi zararlara karşı güvence sağlayan zorunlu deprem sigortası özelinde son dönem verilerine dikkat çekti.

POLİÇE ORANI 2020’DE %5.3 ARTTI

1999 yılında Kocaeli ve Düzce’de meydana gelen depremlerden sonra önem kazanan zorunlu deprem sigortası ile ilgili Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından paylaşılan verilere göre 2019’da %7, 2020 yılında ise %5 yeni poliçe artışı söz konusu. Zorunlu deprem sigortası özelinde yürürlükte olan poliçe sayısı ise 10 milyonu aşmış durumda.

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR İLK 3’TE

Generali Sigorta’nın verilerine göre ise, deprem sonucu meydana gelen maddi zararları karşılayan zorunlu deprem sigortası özelinde 2020 yılında İstanbul, Ankara ve İzmir ilk 3 sırada yer aldı. Bu illeri Antalya, Bursa, Adana, Sakarya ve Samsun izledi.

KADINLARIN ORANI %35

Generali Sigorta verilerine 2020 yılında online ve acente kanalı üzerinden DASK sigortası alma yüzdelerine göz atıldığında, %35 kadın ve %65 erkek dağılımı istatistiklere yansıdı. Zorunlu deprem sigortası özelinde yaş dağılımı ise %24 50-59, %23 40-49, %14 ise 30-39 yaş arasındaki bireylerden oluştu.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz