DASK - Zorunlu Deprem Sigortası

Dün yaşanan Elazığ depremi sonrasında yaşanan can ve mal kayıpları hepimizi çok üzdü. Tüm Türk halkı yardım seferberliği göstererek can kaybını en aza indirilmeye ve deprem zedelerin yaralarını en kısa sürede sarılmaya çalışılıyor.

Zorunlu Deprem Sigortası sahiplerinin, teminat kapsamındaki deprem ve deprem kaynaklı zararlarının bildirimi için aşağıda belirtilen ihbar noktalarını aramaları gerekmektedir.

İhbar noktalarından alacağınız bilgi ve yönlendirmelerle, hasarınızın tespit ve tazmini için gerekli işlemleriniz en hızlı şekilde uygulamaya alınmaktadır.

Hasar İhbar noktaları aşağıdaki gibidir;

Hasar ihbarı anında istenen belge ve bilgiler aşağıdaki gibidir;

  • Hasar Bildirimi (TC kimlik veya DASK sigorta poliçe numarası ile)
  • Güncel Tapu Bilgisi
  • Hasar Yeri Açık Adresi (Eksper gönderimi ve değerlendirmesinin kolaylığı için)
  • Sigortalı Telefonu (Sabit ve/veya cep)

DASK’ın Zorunlu Deprem Sigortası’ndan faydalanabilmeniz için binanızın tamamen ya da kısmı olarak zarar görmüş olması fark etmez; küçük ya da büyük maddi zararlar için de tazminat talep edilebilir.

Depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olduğu maddi zararların, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde karşılanacaktır.

Hasar tespit ilerleme işlem ve süreçleri;

Deprem sonrasında hasar ihbarınızı yaptıktan sonra olay yerine, sürecin yönetimine uygun olan en kısa sürede, DASK adına görevlendirilen bağımsız hasar tespit görevlileri gönderilir.

İnceleme ve tespit raporlarını hazırlayan görevliler, sigortacılık sektöründe ilgili branşta çalışma ruhsatı bulunan deneyimli hasar eksperlerinden oluşur. Eksperlerin deprem hasar raporlarını sigortacılık standartlarına uygun şekilde oluşturabilmeleri için, kendilerine DASK tarafından ek eğitimler sunulur.

Hasar tespit işlemleri, DASK adına görevlendirilen bağımsız hasar tespit görevlileri tarafından yerine getirilir. Bu tespitlerin sonucunda belirlenen tazminat ödemeleri de doğrudan DASK tarafından yapılır.

Hasar dosya sorulama işlemini esnasında sahip olmamız gereken bilgiler aşağıdaki gibidir;

  • Hasar Dosya numarası veya Poliçe numarası,
  • Poliçenin sahibi olan Sigortalı’nın T.C. Kimlik Numarası, Vergi Kimlik Numarası veya Yabancı Kimlik Numaralarından birisi,
  • Sorgulama yapan kişiye ait aktif cep telefon numarası,

İlgili sorgulama alanında İhbar yaptığınız hasarın sorgulamasının yanı sıra, hasar dosyasına ait Eksik Evrak yüklemeleri de yapılabilmektedir.

Hasar sorgulama alanına ulaşmak için tıklayınız.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz