Dünden Bugüne Aksigorta

Aksigorta, 1960’tan bu yana müşteri odaklı ve yenilikçi vizyonunu sürdürülebilir adımlarla ileriye taşıyan bir şirket, bireysel ve kurumsal müşterilerine, 10 bölge müdürlüğü, 664 çalışan, 3000’e yakın bağımsız acente, 782 Akbank şubesi, 69 broker ve 5.750’ye yakın anlaşmalı kurum ile hizmet vermektedir.

Aksigorta, Sabancı Holding ve Belçikalı Ageas’ın ortaklığının ardından marka bilinirliğini ve değerini her geçen gün daha da artırmakta; sektörün ve ülke ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmayı ve büyümesini devam ettirerek pazar payını artırmayı hedeflemektedir.

Gelişen teknolojiyi ve dijitalleşmenin gücünü de sürdürülebilir büyüme hedeflerine entegre eden Aksigorta, sektördeki lider konumunu korumakta ve sağlam adımlarla ilerlemeye devam etmektedir.

Tecrübesini, bilgisini, imkânlarını, müşterilerine doğru çözümleri sunmak, olumlu bir deneyim yaşatmak ve onların, aileleri ile birlikte geleceğe güvenle bakmalarını mümkün kılmak için kullanmaktadır. Ana hissedarları %36 oranla H.Ö. Sabancı Holding ve %36 oranla Ageas Insurance International N.V. olan Aksigorta’nın hisseleri AKGRT sembolü ile BIST Ulusal Pazarı’nda işlem görmektedir.

Aksigorta 1960 yılından bu yana hayatımızın içinde, birçok yeniliğe ve ortaklığa adım attığı bu uzun yolu beraberce incelemeye ne dersiniz.

1960’lar

Aksigorta ilk poliçesini 1961 yılında hazırlamıştır.
Aksigorta’nın ilk acentesi
1960’lı yıllarda Lami
Teymen tarafından
Adana’da açılmıştır.

1980’ler

Banka sigortacılığı başladı

Aksigorta, banka sigortacılığı kavramını 1980’lerin başında sigortacılık literatürüne kazandırmıştır. Banka sigortacılığı alanında 1983’te ilk online poliçe tanzimini gerçekleştirmiştir. Kısa zamanda Şirket’in tüm bölge müdürlükleri online çalışmaya başlamıştır. Şirket, 1989’da teknolojik altyapıyı kullanarak daha hızlı hizmet sunmaya başlamıştır.

1990’lar

Aksigorta halka arz edildi

Aksigorta hisseleri 1994’te halka arz edilmiş ve Şirket’in hissedar tabanı genişlemeye başlamıştır. Karaköy’deki tarihi Minerva Han’da yer alan Aksigorta Genel Müdürlüğü, 1995’te İstanbul Fındıklı’daki binaya taşınmıştır.

Yangın ve Deprem Eğitim Merkezi açıldı

1996’da Türkiye’de daha önce eşine rastlanmayan bir projeye imza atan Aksigorta, Türkiye’de geliştirilen teknolojik altyapı ile inşa edilmiş Yangın ve Deprem Eğitim Merkezi’ni hizmete açmıştır. Proje, dünyada da adından söz ettirerek başarısını kanıtlamıştır.

İlk internet sitesi açıldı

1996’da müşterilere daha hızlı ve etkin hizmet sunmak hedefiyle Aksigorta’nın ilk internet sitesi yayına açılmıştır.

İlk online poliçe kesildi

Aksigorta, 1998’de tamamladığı Bankasürans Projesi ile Akbank’ın yurt çapında yaygın şube ağı ile ortak çalışmaya başlamıştır. Türkiye’deki ilk online poliçeyi düzenleyen Aksigorta, 150’ye yakın acente ile online bağlantıya geçmiş, hizmet döngüsü kapsamında ulaştığı hız ve etkinlik ile müşteri memnuniyetini pekiştirmiştir.


Kalite Standardı Belgesi alındı

Kalite sistemlerine de önem veren Şirket, ISO 9001:1994 standardına uygun kalite güvence sistemini kurmuş, ardından BS EN 9001:1994 Kalite Standardı Belgesi almıştır.

2000’ler

Sağlık branşında yetki belgesi

Hizmet çeşitliliğini artırmayı hedefleyen Aksigorta, 2002’de iş alanını genişleterek sağlık branşında da poliçe düzenlemeye başlamıştır.

Aksigorta Hizmet Merkezi açıldı

Müşterileri için daha verimli olabilmek ve acenteleri ile daha aktif şekilde irtibat kurabilmeyi amaçlayan Aksigorta, 2002’de hasar dosya ihbarından diğer bütün sigortacılık işlemlerine kadar birçok konuda 7 gün 24 saat hizmet sunacak olan Aksigorta Hizmet Merkezi’ni açmıştır.

Bölgesel yönetime geçiş süreci

Piyasa ve talep koşullarına uygun olarak sürekli yenilenen Aksigorta’nın, iş ve karar süreçleri 2006’da revize edilmiş; Şirket’in yönetim biçimi, merkezi sistemden bölgesel yönetime dönüştürülmüştür. Bu kapsamda, müşteri ve acentelerinin ilk iletişim noktası olan Aksigorta Bölge Müdürlükleri’nin etkinliği ve gücü artırılmış, daha yaygın bir bölge teşkilatı oluşturulmuştur.

AkEmeklilik ile Aviva Hayat ve Emeklilik birleşti

Aksigorta’nın iştiraklerinden olan AkEmeklilik A.Ş., Aviva Hayat ve Emeklilik A.Ş. ile 2007’de birleşmiştir. Birleşme sonrası Şirket, AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. unvanı ile hizmet sunmaya devam etmiştir.

Yeni kanunlara uyum çalışmaları

Aksigorta, 2008’de Türkiye’de yürürlüğe giren yeni sigortacılık kanunu ve yönetmeliklerini göz önünde bulundurarak uyum çalışmalarını hızla tamamlamıştır. Başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Şirket, KalDer’in Türkiye Müşteri Memnuniyet Endeksi’nde lider şirket olmuştur. Aynı yıl Tüketici Dergisi tarafından dördüncü kez “Kalitesine En Çok Güvenilen Sigorta Şirketi” seçilmiştir.

En güvenilir sigorta şirketi

Başarılarını çeşitli ödül ve takdirlerle tescilleyen Aksigorta, 2009’da AC Nielsen’in yaptığı araştırmada tüketiciler tarafından “En Güvenilir Sigorta Şirketi” seçilmiştir.Sermaye optimizasyonunu sağlamak ve sigortacılık değerini daha da pekiştirmek amacıyla 2010’da spin-off (bölünme) sürecine giren Aksigorta, iştirak portföyünü Sabancı Holding’e devretmiştir. Türk Ticaret Kanunu’ndaki değişiklik sonucunda Aksigorta iştiraklerinin Sabancı Holding’e devir işlemleri başlamış, süreç 4 Ocak 2010 tarihli Olağanüstü Genel Kurul toplantısını takiben 14 Ocak 2010 tarihinde tamamlanmıştır.

2010-2015 yılları

50.Yıl ve Hayata Devam Türkiye

Aksigorta, 50 yaşını Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve yöneticilerinin ev sahipliğinde, iş ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerini konuk ettiği bir organizasyonla kutlamıştır. Aynı gecede, Aksigorta’nın “Risk ve Güven” temalı sanat projesine eserleriyle katılan sanatçılara ödülleri takdim edilirken Aksigorta’nın Akut ile başlattığı ve Türkiye’nin dört bir köşesinde 5 yılda 5 milyon kişinin deprem, sel ve yangınlara karşı bilinçlendirileceği “Hayata Devam Türkiye” projesinin de tanıtımı yapılmıştır.

Ageas ile güç birliği

Aksigorta’nın %62 hissesine sahip olan Sabancı Holding, hisselerinin %31’ini Temmuz 2011’de 220 milyon ABD doları karşılığında Belçika merkezli uluslararası sigorta şirketi Ageas’a devretmiştir. Şirket, yeni hissedar yapısıyla sahip olduğu yetkinliklerine global bir boyut ekleyerek gücünü pekiştirmiştir. Bu güç birliği ile birlikte Aksigorta’da bir dönüşüm programı başlatılmıştır. Acente ve banka kanalı, hasar süreçleri gözden geçirilerek; satış, teknoloji ve dijital gelişmeler doğrultusunda yatırımlar yapılmıştır. 180 yılı aşkın geçmişe sahip uluslararası bir sigorta şirketi olan Ageas, faaliyetlerini dünyanın en büyük küresel sigorta pazarını oluşturan Avrupa ve Asya üzerinde yoğunlaştırmış ve bunları; Belçika, İngiltere, Kıta Avrupası ve Asya olmak üzere dört segment altında gruplamıştır. Güçlü finans kuruluşları ve ana dağıtıcılarla ortaklık kurma konusunda dünyadaki farklı pazarlarda deneyime sahip olan Ageas; Belçika, İngiltere, Lüksemburg, İtalya, Portekiz, Çin, Malezya, Hindistan ve Tayland’da başarılı ortaklıklar yürütmektedir. Şirket’in Fransa, Almanya, Hong Kong ve İngiltere’de de iştirakleri bulunmaktadır. Belçika’da bireysel hayat ve işçi sigortalarında pazar lideri olmasının yanı sıra AG Insurance ile hayat dışı alanda da önemli bir oyuncudur. İngiltere’de kasko alanında ikinci büyük oyuncu olan Ageas, 50’den fazla pazarda güçlü bir varlık göstermektedir. Konsolide işletmelerde 13 binden fazla, konsolide olmayan ortaklıklarda ise 30 binden fazla çalışanı bulunan Şirket’in yıllık geliri yaklaşık 23 milyar avrodur.

Yeni bölge yapılanması

Aksigorta, 2013 yılında, acenteler satış ekiplerinin operasyonel sorumluluk ve yüklerini azaltmak, satışa daha fazla odaklanmalarına destek olmak amacıyla bölge yapılanmasında değişiklik gerçekleştirmiştir. Yeni yapılanma ve organizasyon ile mevcut durumda 9 bölge müdürlüğü ve 2 Temsilcilik olan sayısını, Denizli ve Trabzon Temsilciliklerinin bölge müdürlüğüne dönüştürülmesi ve Kocaeli, Çorlu, Gaziantep, Kayseri ve Eskişehir’de açılan Bölge Müdürlüklerinin eklenmesi ile 16’ya çıkarmıştır.

Aksigorta yeni ofisinde

Aksigorta, genişleyen kadrosu ve geliştirilen teknolojik altyapısı doğrultusunda taşınma kararı alarak, 1995 yılından bu yana faaliyet gösterdiği İstanbul Fındıklı’daki Genel Müdürlük binasına veda etmiştir. Aksigorta, 20 Ekim 2014 tarihi itibarıyla hizmetlerini, Ümraniye Tepeüstü’nde bulunan Buyaka Ofis Kuleleri’ndeki yeni yerinde sürdürmektedir.

55. Yıl

2015 yılında sektörde 55’inci yılını dolduran Aksigorta bugün, dakikada 5 müşterisini 7 poliçeyle güvence altına almaktadır. Geride kalan 55 yıl boyunca meydana gelen 9 milyon adet hasar karşılığında 14 milyar TL ödeme gerçekleştiren Aksigorta’nın güvencesi altında olan yaklaşık 2,8 milyon müşterinin ortalama 1,3 poliçesi bulunmaktadır. Aksigorta, 55 yıldır kaydettiği başarıda emeği bulunan çalışanları ve yöneticileriyle Genel Müdürlük binasında bir kokteyl düzenleyerek 55’inci yaşını kutlamıştır.

2016 yılı ve sonrası

Aksigorta kurumsal kimliğini yeniledi

Pozitif bir geleceği sahiplenen Aksigorta, bu doğrultuda 2016 yılında kurumsal kimliğini yeniledi. “İyi düşün iyi yaşa” mottosunu benimseyen Şirket, marka vaadini tüm paydaşları ile paylaştığı bir manifesto hazırladı.

Yeni bölge yapılanması

Sektördeki öncü konumunu sürdürülebilir kılmayı hedefleyen Aksigorta, şirket stratejileri ve önceliklerine uygun olarak, kanal temelli yönetimden müşteri odaklı yönetime geçişte Acenteler ve Bireysel Banka Sigortacılığı fonksiyonlarını ve bölge yapılanması organizasyonlarını yeniden yapılandırmıştır. Yeni bölgelerin coğrafik kapsamları ve organizasyonel yapıları, kârlılık, üretim, lokasyon, potansiyel gibi kriterler baz alınarak oluşturulmuş ve 16 acente ve 3 banka bölge müdürlüğü kapatılarak 10 bireysel satış bölge müdürlüğü kurulmuştur.

Aksigorta’nın Yapay Zeka Uygulaması ADA Gözünü Açtı

Aksigorta’nın dijitalleşme stratejisi doğrultusunda sigorta sektörünün ilk yapay zeka uygulaması ADA (Aksigorta Dijital Asistanı) gözünü açtı. “Görüntü Tanıma” (Image Recognition) teknolojisini kullanarak geliştirilen “Görüntü Tanıma ve Sınıflandırma Motoru”, ADA (Aksigorta Dijital Asistanı)’ya entegre edildi.

Aksigorta’nın Yeni CRM Sistemine Stevie Ödülü

Aksigorta, Stevie Satış ve Müşteri Hizmetleri Ödülleri’nde, “Teknolojinin en iyi kullanımı- Sigorta” kategorisinde yeni CRM Sistemi ile Gümüş Stevie ile ödüllendirildi. Aksigorta, hayata geçirdiği yeni CRM Sistemi ile müşteri ilişkileri yönetimini bir üst seviyeye taşıyor. Yeni nesil sigortacılık yaklaşımıyla müşterilerine kaliteli hizmet sunmanın yanı sıra müşteri deneyim yolculuğunu da mükemmelleştiriyor.

Çalışan Bağlılığı Başarı Ödülü Aksigorta’nın

İnsan kaynakları ve yönetim danışmanlığı alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Aon Hewitt’in 2017 Aon Best Employers – En İyi İşyerleri programının sonuçları belli oldu. Aon Hewitt’in gerçekleştirdiği bağlılık araştırması sonuçlarında, önceki döneme göre çalışan bağlılığı skorunda ve çalışan deneyimini etkileyen diğer iş unsurlarında gelişme gösteren şirketlere ise “Çalışan Bağlılığı Başarı Ödülü” verildi. Aksigorta, çalışan bağlılığı ve deneyimini etkileyen unsurlarda gösterdiği gelişme ile “Çalışan Bağlılığı Başarı Ödülü”nü almaya hak kazandı.

Aksigorta’nın Veri Merkezi Dönüşüm Projesi’ne IDC’den Ödül

Aksigorta, Yeni Nesil Sigortacılık anlayışının merkezine inovasyon ve teknolojiyi yerleştiriyor ve dijital dönüşüme hız veriyor. Aksigorta’nın bu kapsamda gerçekleştirdiği Veri Merkezi Dönüşüm Projesi, IDC tarafından Yılın En İyi BT Maliyet Düşürme Projesi (Best IT Cost Efficiency Project of the Year) seçildi.

Fiat Yol Arkadaşım Connect Kasko

Aksigorta Aracını İyi Kullanan Sigortalılarını Kazandırıyor

Yeni nesil sigortacılık anlayışıyla ürün ve hizmetlerini geliştiren Aksigorta, kasko poliçelerinde yeni bir dönem başlattı. Fiat Connect ile yapılan iş birliği neticesinde Türkiye’de bir ilk olarak kasko poliçeleri artık kişiye göre şekillenecek; aracın kullanım gün sayısı ve müşterinin sürüş skoru kasko fiyatına yansıyacak.

Çağrı Merkezi “Önce Müşterim” Ödülü

Aksigorta Önce Müşteri Ödülü

Yeni nesil sigortacılık anlayışıyla ürün ve hizmetlerini geliştiren Aksigorta, pandemi döneminde kurulan Önce Müşterim Ekibi ile Türkiye Çağrı Merkezi Ödülleri’nde En İyi Uzaktan Takım kategorisinde birinci oldu.

Yapay Zeka İle Risk Fiyatlama Dönemini Başlattı

Aksigorta Yapay Zeka

Aksigorta, müşteri deneyimini üst seviyelere taşıyacak bir uygulamaya daha imza attı. Yapay zekayı iyi tanımlanmış tüm iş süreçlerine adapte eden Aksigorta, son kullanıcı açısından oldukça önemli bir gelişme olan risk fiyatlandırma süreçlerini yapay zekâ desteği alarak çözümlemeye başladı.

Kristal Elma Ödülleri

21 Aralık tarihinde düzenlenen Kristal Elma ödül gecesinden Aksigorta, Akkasko için hazırladığı “Yoldaki Tehlikeler” radyo spotları ile Kristal Elma, “Hayata Devam” Sigortası için hazırladığı “Virüs” ilanları ile 1 Kristal Elma, 1 Gümüş Elma, “Lights On-Ads Off” projesi ile 2 Kristal Elma ve 2 Gümüş Elma’nın sahibi oldu.

“Online Sağlık Danışmanlığı” Tüm Sağlık Müşterilerinin Hizmetinde

Aksigorta Online SaglıkHizmeti

Aksigorta, son dönemde en çok ihtiyaç duyulan uygulamalardan biri olan “Online Sağlık Danışmanlığı” hizmetinin kapsamını genişletti. Artık tüm sağlık ürünlerinde geçerli olan online doktor hizmeti, 14 farklı branşta, 50’ye yakın uzman doktor, psikolog ve diyetisyenlerle online görüntülü görüşme imkânı sunuyor.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz