Çalışanların Öğle Yemeği Tercihi Konusunda Kafası Karışık

Meal Box adına Barem tarafından yapılan araştırma çalışanların yemek seçimindeki önceliğinin “hijyen” olduğunu ve yalnızca %43’lük bir kesimin dışarıdan yemek yemekte sakınca görmediğini ortaya koydu. Araştırmadaki en şaşırtıcı sonuç ise, ofiste çalışanların öğle yemeğini evden götürmeyi (%28) tercih etmesine karşın, evden çalışanların dışarıdan yemek yemeyi (%46) tercih etmesi oldu.

Meal Box, çalışanların pandemi döneminde değişiklik gösteren öğle yemeği alışkanlıklarını araştırdı. Pazar araştırma ve danışmanlık şirketi Barem’in gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, çalışanların %28’i öğle yemeğini evden götürmeyi tercih ediyor. Bu dönemde çalışanların yemek seçimindeki önceliği hijyen olurken, görüşülen kişilerin yalnızca %43’ü sağlık açısından dışarıda yemek yemeye güveniyor. Şirketlerin %26’sının ise herhangi bir öğlen yemeği politikası bulunmuyor.

Salgın döneminde çalışanların yemek tercihlerindeki önceliği hijyen oldu. Dışarda yemek yemeğe sağlık açısından güvenenlerin oranı %43 olarak çıkmış. Çalışanların %28’i öğle yemeğini evden götürmeyi tercih ediyor. Bu araştırma sonuçları çalışanlar için öğle yemeği alanında ciddi bir boşluk olduğunu gösteriyor. Bu boşluğu doldurmaya en büyük aday ise pandemide hızla büyüyen paketli yemek sistemi.

İşyerlerinde öğle yemeği politikası olmayanların oranı %26

Araştırmaya katılan çalışanların % 26’sının, şirketinde herhangi bir öğle yemeği uygulaması bulunmuyor. Firmanın, çalışma şeklinin özelliği yemek politikasını doğrudan etkiliyor. Bu oran bu dönemde evden çalışan beyaz yakalılarda %17 iken, kendi hesabına çalışanlarda %46’ya çıkıyor. Yarı zamanlı çalışanların yaklaşık yarısı çalıştığı şirkette herhangi bir öğle yemeği politikasına tabi değil. Tam zamanlı çalışanlar şirkette pişirilen yemeği (%33), yarı zamanlı çalışanlar evden yemek götürmeyi (%43); evden çalışanlar ise yemek kartı/ çeki/ fişi ile dışarıdan yemek yemeyi (%46) daha çok tercih ediyor.

“Lezzet” yerini “hijyen”e bıraktı

Rakamlara göre, işyerinde veya dışarıda yenilen öğle yemeğinde, çalışanların en fazla önem verdiği kriter hijyen. Sıralama analizine göre; işyerinde veya dışarıda yenilen öğle yemeğinde çalışanların en önem verdiği kriter hijyen (%36) oldu. Bunu; sağlık (%27), lezzet (%21) ve bildik yer olma (%16) kriterleri izliyor.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz