Finansal Farkındalık Zirvesi

Bankacılık ve Finans Bölümü ile Medya ve Girişimcilik Topluluğu`nun ortak düzenlediği Finansal Farkındalık Zirvesi: Sigorta Konferansı Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Çankırı Karatekin Ünivesitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Nuri Öner açılış konuşmasında sigortacılığın önemine ve tarihçesine değinerek sigortacılığa ilişkin merak edilen konular hakkında bu tür konferanslarla öğrencilerin bilgilendirildiğini ifade etti.

Konferansın ilk oturumunda “Tüm Perspektifiyle Sigortacılık” konusuyla kürsüye gelen İdeal Sigorta Marmara Bölge Müdürü Mehmet Can Kara işe alım süreçleri, mülakat teknikleri, şirket yapısı ve kariyer basamakları hakkında bilgi verdi. Kara, “Sigortacılık sektörünün genç beyinlere yani sizin gibi öğrencilere ve mezunlara ihtiyacı var. Sizden beklenen kişisel gelişiminize önem vermeniz ve kariyeriniz için kendinizden ve sosyal hayatınızdan fedakarlık etmenizdir. Örneğin, Bankacılık ve Finans Bölümü mezunlarından bir arkadaşınızı bir ay önce işe aldık ve çok da önemli bir pozisyona yerleştirdik. Bunlar arasında siz de olabilirsiniz” dedi. Kara, Ankara ve İstanbul`da yaşayan 20 öğrenciye staj imkanı, konferansa katılan tüm öğrencilere kişisel gelişim eğitimi sözü verdi.

Konferansın ikinci oturumunda ise kürsüye “İslami Sigortacılık Sisteminin Dinamikleri ve İhtiyaç Gereksinimleri” hakkında konuşmalarını yapmak üzere Neova Sigorta İç Denetim Başkanı ve Katılım Sigortacılığı Derneği Genel Sekreteri Dr. Yunus Emre Gürbüz davet edildi. İslami sigortacılık ve konvansiyonel sigortacılık arasındaki farka ve İslami sigortacılığın Türkiyedeki son 5 yıl içindeki gelişim sürecinden ve şimdiki sektör payından bahseden Gürbüz “Katılım bankacılığının 30 yıllık geçmişine rağmen sektördeki payı %6ya yakınken İslami Sigortacılığın payı son 10 yılda %5`e ulaştı” dedi. İslami Sigortacılığın mevzuatına da değinen Gürbüz “Konvansiyonel sigortacılıktan farkımız toplanan fonların faizli yatırım araçlarına aktarılmaması ve sistemin risk transferine değil risk paylaşımına dayanmasıdır” şeklinde konuştu.

Son konuşmacı olarak kürsüye davet edilen Axa Sigorta İstanbul Bölge Satış Müdürü Abdullah Özcan konuşmasına öğrencilerin hedeflerini sorarak başladı. Özcan, sigortacılık sektöründe yabancı dilin öneminden şu cümleleriyle değindi: “Ülkemizi en iyi şekilde tanıtmanın ve temsil etmenin yolu yabancı dilden geçer. Sektörümüz dışarıyla sürekli ilişki içinde olduğundan sizin için en gerekli şey dildir”. Axa Sigortanın stajyerlerine verdiği önemden bahseden Özcanın öğrencilere son mesajı ” Enerjiniz hiç bitmesin, en güzel kariyer AXA`da yazılan kariyerdir.” oldu.

Özhedef Sigorta Genel Müdürü ve Türkiye Genç Acenteler Platformu Başkanı Abdulcelil Alkış hava muhalefeti nedeniyle uçuşu iptal edildiğinden konferansa katılamadı ancak video mesaj göndererek öğrencilere destek verdi. Alkış, mesajında ” Staj ve benzeri ihtiyaçlarınızda biz Türkiye Genç Acenteler Platformu olarak her zaman yanınızdayız. Salondaki doluluğu sosyal medyadaki paylaşımlarınızdan takip ettim ve çok heyecanlandım. Sizden ricam hocalarınızın değerini bilin ve enerjinizi sakın kaybetmeyin.” dedi.

Konferansa Üniversitelerarası Kurul Toplantısı nedeniyle katılamayan Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı, sosyal medya üzerinden öğrencilerin paylaşımına,”Finansal Farkındalık Zirvesi kapsamında çok önemli konuşmalar yapılıyor. Konuşmacıları, organizasyonu yapan ekibi ve dinleyerek katılanları tebrik ederim.” şeklinde yorumda bulundu.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz