Generali, Axa'nın Yunan Varlıklarını Satın Aldı

Assicurazioni Generali SpA , Avrupa’daki yaşam dışı ve sağlık işlerinde genişleme planlarının bir parçası olarak Fransız sigortacı Axa SA’nın Yunan operasyonlarını satın almayı kabul etti.

İtalyan firmanın, kapanış ayarlamalarına tabi olarak Axa Yunanistan için 2019 kazancının 12,2 katına denk 165 milyon euro (203 milyon $) ödeyeceği belirtildi. Generali ayrıca, Axa ve Alpha Bank AE arasındaki mevcut dağıtım anlaşmasını Mart 2027 olan mevcut sona erme tarihinden sonra 20 yıl uzattı.

Axa halihazırda Alpha Bank ile uzun vadeli bir dağıtım anlaşması yoluyla Yunanistan’da sigorta ürünleri satmakta ve bu da ortaklığın yeniden müzakeresini anlaşma için önemli bir adım haline getirmektedir. İşletme, ürünlerini 600’den fazla temsilciden oluşan bir ağ aracılığıyla dağıtır. 2019’da AXA Greece, yaklaşık 168 milyon Euro’luk toplam brüt sigorta primi açıkladı.

Generali İcra Kurulu Başkanı Philippe Donnet Temmuz ayında, mevcut ekonomik krizin yeni fırsatlar da sunduğunu söyledi. Kasım ayında Generali’nin satın almalar için 2,5 milyar avro ayırdığını ve sigorta ve varlık yönetimi sektörlerindeki orta ölçekli anlaşmaları değerlendireceğini söyledi.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz