Her iki evden biri sigortasız

Türkiye’deki toplam 17,6 milyon konut bulunyor. Bu konutların sadece %53,5’i Zorunlu Deprem Sigortası sahibi, fakat yarısına yakınının deprem sonrası maddi hasarlar için güvence sağlayacak olan Zorunlu Deprem Sigortası sahipliği yok. Paylaşılan verilere göre, Zorunlu Deprem Sigortası sahiplik oranı Elâzığ ve Malatya’nın da bulunduğu Doğu Anadolu ve Güney Doğu’da ise maalesef %40’da altında görünüyor.

Elâzığ ve Malatya’yı sarsan deprem can kaybına yol açarken önemli oranda maddi hasar da oluştu. Zorunu Deprem Sigortasi sahipleri hasarlarinin karşilanmasi için destek gelmesini beklemeden DASK’a hasar talebinde bulunup hasar tespiti için eksper çağırabiliyorlar.

1999 depremi sonrası kurulan “Zorunlu Deprem Sigortası” bu kapsamda maddi zarar gören vatandaşların imdadına yetişiyor fakat çok büyük kayıplar yaşanmasına ve yaptırmak zorunlu olsa bile maalesef ev sahipleri durumun önemini hala kavramış değiller.

Zorunu Deprem Sigortası sahibi olan kişilerin çoğunluğu yeni ev sahibi olan, resmi evraklar için DASK yaptırmak zorunda kalan kişiler. Evleri eski olan kişilerde ise özellikle Zorunu Deprem Sigortasi sahipliği çok düşük.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) verilerine göre; Türkiye genelinde 17 milyon 682 bin 80 konut bulunuyor. Bu konutların sadece %53,5’i, yani 9 milyon 451 bin 552’si Zorunu Deprem Sigortasi sahibi, 2012’de yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu ile konut kredisi ve tapu işlemlerinin yanı sıra, su ve elektrik abonelik işlemlerinde de zorunlu deprem sigortası aranmaya başlanması, sigortalılığın artışını sağladı fakat devamlılığını sağlamak ev sahipleri insiyatifine kaldı. Zorunlu deprem sigortası yaptırmada %66 ile Marmara Bölgesi ilk sırada yer alırken Ege Bölgesi %52 ile ikinci, İç Anadolu Bölgesi ise %49 ile üçüncü sırada bulunuyor. En son sırada bulunanlar ise Doğu Anadolu %39,8 ve Güney Doğu %39,7 ile en düşük sahiplik oranına sahipler.

DASK tarafından yapılan hasar ödemeleri;

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 2000 yılından bugüne kadar gerçekleşen 696 deprem nedeniyle, Zorunlu Deprem Sigortası üzerinden hasar başvurusu yapılan 29 bin 880 hasar dosyasına, 205 milyon 440 bin 506 TL’lik tazminat ödemesi yaptığını açıkladı. En çok ödeme yapılan bölge ise, 10 bin 906 dosya’ya yapılan, 145 milyon 676 bin TL ile Doğu Anadolu oldu.

Deprem sigortasında bina yaşının önemi yok;

İSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turusan Bağcı: “Doğu Anadolu içinde en düşük sigortalılık oranı Elazığ’dır. Bu çok düşük bir orandır. Sigortalı olanlar sigortadan hasarını karşılayabilecekler. Bu noktada destek almak isteyenler öncelikli olarka poliçelerini yaptıkları sigorta acentelerini arayabilirler. Acenteler mağdur olan sigortalılara destek sağlayacak ve yardımcı olacaktır. Acentelere ulaşamazlarsa DASK’a hasar ihbarda bulunabilirler. Buna ek olarak eşyalar zorunlu deprem sigortasında sigortalı değildir, sadece bina sigortalıdır. Bir evin sigortası; binanın kalitesine ve olduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Zorunlu Deprem Sigorta primleri yıllık olarak, 39 TL- 250 TL arasında değişebiliyorlar. Bunu da taksitle ödeyebiliyorlar. Doğu Anadolu Bölgesinden çok ciddi bir talep artışı var. Ancak şuan için Elazığ bölgesinde hasarlı binalarda sigortayı başlatamıyoruz, öncesinde binalarda hasar tespitte bulunmamız gerekiyor.” ifadesinde bulundu.

Sigortalarda bina yaşının önemi olmadığını belirten Bağcı: “Zorunlu deprem sigortasına tabi olan evlerde yıla bakmıyoruz. Red etmeden sigortasını yapıyoruz ancak 1999’dan çıkan deprem yönetmeliğine göre, 5 yaşına kadar olan evlerde eski evlere prim daha ucuz oluyor. Daha eski evlerde az bir prim farkıyla sigortalanabiliyor.” şeklinde konuştu.

DASK karnemiz maalesef çok zayıf;

Zorunlu Deprem Sigortası ile ilgili açıklama yapan Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Deprem gerçeğiyle yaşamak zorunda olduğumuz ülkemizde, binalarda deprem sonucu meydana gelebilecek maddi zararların karşılanmasını sağlayacak DASK poliçelerindeki karnemiz bazı illerimizde çok zayıf” dedi.

“Deprem geçecek, hayat devam edecek” Özelmacıklı “AFAD tarafından bugün yapılan açıklamaya göre hasar tespiti yapılan bina sayısı 2 bin 945 oldu. Elazığ ve Malatya’da incelenen 2 bin 945 binadan 87’si yıkıldı. Bunlardan 1.287’sinin ağır hasar aldığı, 56’sının orta ve 876’sının az hasarlı olduğu belirlendi. Acil olarak yıkılacak 12 binanın tespit edildiği çalışmalarda, 627 binanın ise hasarsız olduğu tespit edildi. Elazığ’da sigorta oranı %35 olup, 123 bin 310 konutun 43 bin 137 si poliçeye sahip. Malatya’da ise sigorta oranı yüzde %38 olup, 165 bin 690 konutun 62 bin 997’si sigortalı. Aslında tüm yurttaşlarımız olarak Zorunlu Deprem Sigortası sosyal sorumluluğumuz” diye konuştu.

Konut Sigortaları ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız eğer “Konut Sigortası Yaptırmak için Çok Fazla Nedenimiz Var” ve “1 Ocak 2020 Zorunlu Deprem Sigortasında Prim Tutarları” yazımızı okuyabilirsiniz.

DASK - Zorunlu Deprem Sigortası

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz