İşveren Grup Emeklilik Sistemi

İşveren tarafından çalışan adına ödenen katkı paylarına devlet katkısı ödenmez.

Grup emeklilik sözleşmeleri iş yerindeki verimliliği, motivasyonu ve kalıcılığı sağlayarak çalışan ve işverenin karşılıklı memnuniyet düzeyini artırır. Bu sistemle şirketlerin istedikleri kalite, verim ve başarıdaki çalışanları bünyelerine kata bilmeleri çok daha kolaylaşacaktır. Ayrıca işveren, çalışanları adına ödemiş olduğu katkı tutarlarını belirli sınırlamalar dahilinde vergi matrahının tespitinde gider yazabilir.

İşveren Grup Emeklilik Sistemi ile ilgili merak edilen bazı sorulara yazımızda yer verdik.

İşverenin adıma ödediği katkı paylarını hemen alabilir miyim? İşveren bu tutarı hak edebilmem için koşul koyabilir mi?

İşveren, ödediği katkı paylarına ilişkin birikimlerin çalışan ya da üye tarafından hak edilmesi için hak kazanma süresi belirleyebilir. Bu süre, katılımcının grup emeklilik sözleşmesine giriş tarihinden itibaren 1 yıldan az, 7 yıldan fazla olamaz. İşveren grup emeklilik sözleşmesinde, yıllara göre uygulanacak hak kazanma oranları aşağıdaki tabloya uygun olarak belirlenir.

İşverenimin adıma yaptığı grup emeklilik sözleşmelerindeki birikimlere, hak ediş süresi dolmadan nasıl hak kazanırım?

Katılımcı, aşağıdaki durumlarda hak kazanma süresinin sona ermesini beklemeden işveren grup emeklilik sözleşmesine bağlı olan hesabında işveren tarafından ödenmiş katkı paylarıyla bunların getirilerinden oluşan birikimlere hak kazanır.

• Sponsor kuruluş tarafından bu kuruluştaki işine haklı nedenle feshi haricinde son verilmesi,
• Katılımcının 22.05.2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu’na göre haklı nedenle işinden ayrılması veya maluliyet gibi zorunlu nedenlerle işinden ayrılması,
• Sponsor kuruluşun aktarım durumu hariç işveren grup emeklilik sözleşmesini feshetmesi veya iflas yahut konkordato ilan etmesi,
• Katılımcının vefat etmesi.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz