2020 Swiss Re Sigortalı Hasar Raporu

Küresel reasürans şirketi Swiss Re‘ye göre, 2020 yılındaki sigortalı felaket kayıplarının şimdiye kadar 83 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. 2020 yılı sektör için en yüksek hasar ödemelerinin yapıldığı 5.yıl oldu.

Swiss Re, sigortalı hasar toplamının, yaklaşık 76 milyar dolarının doğal afetlerden kaynaklandığını, insan yapımı diğer hasar olaylarının ise ABD’ye 7 milyar dolar olduğunu söyledi.

Doğal afet kaynaklı sigorta hasarlarının dışında, çoğunluğu ABD’de gerçekleşen şiddetli fırtınalar ve orman yangınları gibi olaylardan kaynaklandığı görülüyor.

Swiss Re‘ye göre, ağır geçen kasırga sezonu sigorta ve reasürans pazarına 20 milyar doları zarara uğrattı.

76 milyar dolar olan sigortalıdoğal afet kayıplarının toplamı, 2019 rakamlarına göre yaklaşık %40 oranında arttığı görülüyor.

Swiss Re uyarıyor, “Yüksek oranda hasar meydana getiren doğa olaylarına, iklim değişikliğinin yol açtığı, artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz.”

“İklim değişikliği sonucu gerçekleşen, daha nemli hava ve yükselen sıcaklıklar aşırı hava koşulları yüksek tehlike yaratan olayların daha da şiddetlenmesi bekleniyor. Bunların başında, orman yangınları, fırtına dalgalanmaları ve seller gibi olaylar geliyor.”

İsviçreli Re Group Baş Ekonomisti Jerome Jean Haegeli, “COVID-19’da olduğu gibi iklim değişikliği de küresel esnekliğin büyük bir testi olacak. Ne salgınlar ne de iklim değişikliği “*Black Swan” olaylarıdır. Ama COVID-19’un son kullanım tarihi olsa da, iklim değişikliğinin maalesef yok, ve başarısız şekilde yürütülen “yeşil” küresel ekonomik iyileşme şimdi ve gelecekte toplum için maliyetleri daha da artıracaktır. Bu yılki doğal afetler sonucu yaşanan hasarlar karşısında sigorta şirketleri mağdur sigortalılarının yanında oldu ve gerekli esneklikleri sağladı.”

Genel olarak ve büyük olasılıkla ABD’de şiddetli hava olaylarının yoğunlaşması nedeniyle, sigorta endüstrisi 2020 yılında küresel ekonomik kayıpların %45’ini karşılamış görünüyor ve bu da on yılda yaşanan hasarın ortalama olarak %37’den fazla çıkmıştır.

*Black Swan: Siyah kuğu normalde bir durumdan beklenenin ötesinde ve potansiyel olarak ciddi sonuçları olan öngörülemeyen bir olaydır. Siyah kuğu olayları onların aşırı nadir, şiddetli etkisi ile karakterizedir, ve yaygın ısrar onlar arka planda açıktı.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz