Atilla Benli - KASİDER

Kadın Sigortacılar Derneği (KASIDER), Türkiye Sigorta Birliği Başkanı ve Güneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli ile sigorta sektörünün geleceği ve sektörde kadının yeri konusunda sohbet gerçekleştirdi. Sohbete “Sigorta sektörünün referans kuruluşu olan Türkiye Sigorta Birliği’nin başkanlığının şahsıma emanet edilmesi benim için büyük bir onur ve sorumluluk, bu sorumluluk duygusuyla sigorta sektörü için seçildiğim ilk günden itibaren çalışıyoruz” diyerek başlayan Atilla Benli, TSB başkanı seçildiği günden itibaren özellikle vurgu yaptıkları stratejilerinin ortak aklı merkeze koyarak sorun ve fırsatları değerlendirmek olduğuna vurgu yaptı.

“Sektörümüzle ilgili icraya dönük somut adım atma ve aksiyon alma noktasında daha etkin bir TSB kurguluyoruz” diyen Benli sözlerini şöyle sürdürdü: “Başkanlığım döneminde TSB’de artık daha çok sigortacılık, daha çok iş konuşulacak ve ortak akılla karar vereceğimiz ortamlar oluşturacağız. Bunu da tüm genel müdürlerimizin bilgi ve birikimlerinden yararlanarak hayata geçireceğiz. Her şirketin küçük büyük demeden çok iyi olduğu alanlar mevcut. Tüm paydaşların katkı sağlayacağı bir TSB için gerekli ortamı oluşturacağız. Şirket genel müdürleri ve sektör basınıyla daha sık bir araya gelecek, sektörümüzün fırsat ve tehditleri hakkında görüş alışverişinde bulunacağız.”

SEKTÖRDE ÇALIŞAN KADIN SAYISI 7 BİN 15

Sigorta sektörü kadın istihdamının en yoğun olduğu alanlardan biri olduğunu ve sektör olarak bununla gurur duyduklarının altını çizen Benli, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı 2018 yılı Türkiye’de Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Faaliyetleri Hakkında Rapor’a göre sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerinde çalışan kadın sayısının
7 bin 151 kişi olduğunu belirtti. Benli, “Sigorta sektörünün çatı ve referans kuruluşu TSB olarak da kadınların özellikle üst yönetimde daha aktif ve sayıca fazla yer almasıyla ile ilgili sektörümüzde gidilecek çok yolun olduğunu biliyoruz, bu konularda sektörümüze öncülük edecek uygulamalar konusunda çalışacağız” dedi.

DİJİTALLEŞME UÇTAN UCA TÜM SÜREÇLERİ ETKİLİYOR

Sigortacılıkta dijitalleşmenin, sadece internet üzerinden sigorta ürünleri satmaktan çok daha geniş bir kavram olduğuna dikkat çeken Atilla Benli, sigorta şirketlerinde dijitalleşmenin uçtan uca tüm süreçleri etkilediğini söyledi. “Dijitalleşme; farklı sigorta branşlarında müşterilerin ihtiyaçlarına dokunan, hayatlarını kolaylaştıran, sigorta şirketlerinin maliyetlerini azaltan, süreçlerini kısaltan ve verimliliğini artıran birçok uygulamayı kapsıyor” diyen Benli, büyük veri, yapay zeka, derin öğrenme, robotik cihazlar, blockchain, drone teknolojisi, sesli asistanlar gibi teknolojilerin aslında yıllardır sektörün gündeminde olduğunu belirtti. Bu alanların sundukları çözümler itibarıyla sektörün ihtiyaçları ile yüksek uyum gösterdiğini ifade eden Benli, “Büyük veri, yapay zeka ve derin öğrenmeye dayalı çözümler; başta fiyatlama, risk seçimi ve hasar süreçleri olmak üzere çok farklı alanlarda önemli fırsatlar sunuyor. Robotik süreçler hasar yönetim süreçlerini hızlandırıyor. Giyilebilir teknoloji alanındaki yenilikler sağlık ve hayat sigortası tarafında fiyatlamayı, nesnelerin interneti ise başta konut sigortası olmak üzere, bireysel sigortalar alanında çok ciddi değişimlere öncülük ediyor. Önümüzdeki dönemde veri analitiğini stratejilerinin odak noktası haline getirecek, yapay zeka uygulamalarını iş modellerine dahil edecek şirketler rekabette üstünlük sağlayacaktır. Veri analitiğinin kampanya yönetimlerinin etkinliğinin artırılmasından tutun da, müşteri tutundurmaya, tarifelerin akıllandırılmasından, suistimallerin önlenmesine kadar birçok alanda uygulaması mevcut. Veriyi iyi yöneten, veri uygulamaları analitiğinden anlayan çalışanları istihdam eden ve dijitalleşmeyi kurum kültürü haline dönüştüren şirketler kazançlı çıkacaktır” şeklinde konuştu.

KADINLARIN YARATTIĞI FAYDA SAYMAKLA BİTMEZ

Tüm sektörlerde olduğu gibi sigorta sektörü özelinde de kadınların şirketlere ve ülke ekonomisine yüksek katma değer sağladığına vurgu yapan Atilla Benli, “Kadınların iş hayatında sağladıkları katma değerler saymakla bitmez fakat empati yapabilmeleri sayesinde çok daha kolay iletişim/bağ kurma ve çözüm sunma özellikleri, birden fazla işle aynı anda ilgilenebilme yetileri sayesinde hızlı sonuç alma ve karmaşık durumlarda dahi karar alma süreçlerinin hızlanması gibi birçok noktada şirketlere ve ülke ekonomisine katkı sağladıkları yadsınamaz. Kadın çalışanlar daha fazla sayıda işe daha uzun süre odaklanabiliyorlar ve detay gerektiren işlerde konsantrasyonlarını koruyabiliyorlar” diye konuştu.

GÜNEŞ SİGORTA’DA 319 KADIN ÇALIŞANIMIZLA BAŞARILI İŞLERE İMZA ATIYORUZ

Güneş Sigorta’nın kuruluşundan bu yana kadın çalışanlarının emeği ve katkısıyla sektörün öncüsü olduğunu söyleyen Atilla Benli, Güneş Sigorta’nın bugün ve gelecekte de bu misyonunu sürdüreceğini ve şirkette 1 grup müdürü, 9 müdür, 43 müdür yardımcısı ve çeşitli kademelerdeki 319 kadın personellerinin gayretiyle ileride daha da başarılı işlere imza atacaklarına yürekten inandıklarının altını çizdi.

20 YIL SONRA SİGORTA SEKTÖRÜ

20 yıl sonrasında nasıl bir sigorta sektörü hayal ettiği şeklindeki soruya, “Hayalden ziyade gelecekte sigorta sektörünün bugünkü konumunun çok daha ilerisine gideceğine yürekten inanıyorum” diyerek cevabına başlayan Atilla Benli sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigorta bilincinin üst seviyelere çıktığı, zorunlu sigortalar dışında diğer branşlarda da sigortalılık oranlarının yükseldiği, sigorta ve emeklilik sektörünün GSYH içerisindeki payının bankacılık sektöründen daha ileri seviyelere geldiği, biriktirdiği fonlarla ülkemizin geleceğine yönelik yatırımlara ve sürdürülebilir büyümeye destek olduğu, reasürans şirketlerimizin yurt dışına teminatlar verdiği bir sektörü hayal ediyorum. Dünyada sigorta şirketlerinin bankaları kurmasının aksine, ülkemizde bankaların sigorta şirketlerini kurması durumunun 20 yıl içerisinde tersine döneceğini ve sermaye anlamında güçlenen sigorta şirketlerinin banka kurduğu ya da satın alacağı günlerin geleceğini düşünüyorum.”

ATİLLA BENLİ: “Başkanlığım döneminde TSB’de artık daha çok sigortacılık, daha çok iş konuşulacak ve ortak akılla karar vereceğimiz ortamlar oluşturacağız. Bunu da tüm genel müdürlerimizin bilgi ve birikimlerinden yararlanarak hayata geçireceğiz.”

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz