Kasko teklifini etkileyen faktörler nelerdir ?

Kasko teklifinizi etkileyen, poliçe fiyatınızı yükselten birçok faktör bulunmaktadır.
Bu faktörler arasında sigorta şirketlerinden alacağınız kasko teklifinizin fiyatını yükselten faktörlerin başında poliçenize eklenen teminatlar gelse bile, tabi ki kasko teklif fiyatınızı etkileyen başka faktörlerde bulunmaktadır.

Kasko teklifinizi etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir;

  • Sigortalı yaşı : Sürücü olarak araç kullanım tecrübeleri göz önüne alan sigorta şirketleri genç sürücülere daha yüksek fiyatlar verebiliyor.
  • Araç Bedeli : Yüksek performanslı spor bir araca sahibiyseniz araçların masrafları daha yüksek olacağından talep edilecek kasko bedeli daha yüksek olacaktır.
  • Araç Sınıfı ve Yaşı : Araç yaşına göre ileri yaşlardaki araçların hasar durumunda masrafları daha fazla olacağı için talep edilen kasko bedeli buna bağlı olarak artıyor.
  • Araç Marka ve Modeli : Sigorta şirketleri markaları açık şekilde belirtmese bile bazı marka ve modellerde daha yüksek fiyatlar çıkmaktadır.
  • Sürücü Mesleği : Mesleği gereği trafikte daha sık bulunan sürücünün kaza yapma riski daha fazla olacağı için, yalnızca hafta sonu araç kullanan birine göre kasko bedeli artacaktır. Bu negatif durum dışında bazı mesleklerin sigorta şirketleri özelinde meslek indirimleri olabiliyor ve belirlenen oranda teklifinize indirim olarak uygulanabilmektedir.
  • İkametgah İli : Özellikle trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde kaza, hırsızlık gibi riskler fazla olacağından kasko bedelini yükseltmektedir.
  • Araç Aksesuarları : Aracınızın aksesuarları da kasko sigortasını etkileyecek değişkenler arasındadır.
  • Hasarsızlık İndirimi : İrili ufaklı bir hasar yaşadıysanız ve her hasar sonrası kaskodan yararlandıysanız, ödeyeceğiniz kasko bedeli bir sonraki yıl artacaktır. Araç kasko sigortasını etkileyen bu faktörlerden tek değiştirilebilir olan; hasarsızlık indirimi Bu indirimi avantaja çevirerek kendi lehinize kullanabilirsiniz.

Kasko poliçenizi yaptırırken dikkat etmeniz gerekenleri merak ediyorsanız “Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızı okuyabilirsiniz.