Sabah 35Yaş Sektör Buluşmaları

Sektörün buluştuğu etkinlikte bir araya gelen sigorta yöneticileri katılım sigortacılığının önemini vurguladı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, katılım sigortacılığında yönetmeliğin hazır olduğu müjdesini verdi.

Sabah Gazetesi tarafından düzenlenen “Sabah 35. Yaş Sektör Buluşmaları” etkinliğinde ekonominin ve sigortacılığın önemli isimleri bir araya geldi. Sabah Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcısı Dilek Güngör’ün moderatörlüğünü gerçekleştirdiği panelde; Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati, Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik İcra Kurulu Başkanı Atilla Benli, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Genel Müdürü Zafer Sönmez, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK) Başkanı Ahmet Nedim Erdem ve Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Levent Korkut ve Sigorta Brokerleri Derneği Başkan Yardımcısı Tarık Serpil konuşmalar gerçekleştirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, panele telekonferans yöntemiyle katıldı. Buluşmada sigorta sektörünün geleceği ve katılım sigortacılığla ilgili önemli mesajlar verildi.

YÖNETMELİK TASLAĞI HAZIR

Konuşmasını online şekilde uzaktan bağlanarak gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “SDDK hızla teşkilatlanarak sektördeki ihtiyaçları tespit etti. Sigorta sektörümüz ilk günden itibaren pandemi ile mücadeleye destek vermek için pek çok adım attı. Güçlü bir dayanışma örneği sergiledi. Teminat kapsamı dışında olmasına rağmen salgından kaynaklanan tedavi giderlerinin özel sağlık sigortası kapsamında karşılanması için harekete geçti” dedi.

Elvan, kasım ayı itibarıyla COVID-19 nedeniyle 13 bin 823 sigortalıya 74 milyon lira tazminat ödendiğini duyurdu. Katılım sigortacılığında tarafında yapılan çalışmalardan da söz eden Elvan, SDDK’nın bu alanda da çalışmalara hız verdiği dile getirdi.

Bakan Elvan, “Yenilikçi ve dinamik bir düzenleme geliştirilecek. Atılacak adımlarla farklı uygulamaların önü açılacak ve ülkemizin katılım sigortacılığı alanında dünyada rehber ülke olması hedefleniyor. Uluslararası entegrasyonunu artırmak için yol haritası üzerinde çalışma için çalışıyoruz. Burada hedef ülkemiz sigortacılık ve sektörün kurumsal yeterliliğini yükselterek uluslararası piyasalara uyumunu arttırmak” şeklinde konuştu. Katılım sigortacılığı konusunda SEDDK Başkanı Türker Gürsoy ise katılım sigortacılığı için bir yönetmeliğin taslağını hazırladıklarını ve Cumhurbaşkanlığına gönderdiklerini belirtti. Gürsoy, “Bu yönetmelik çerçevesi çok yenilikçi, katılım sigortacılığının genişlemesine engel teşkil eden noktaları aşacak model ortaya koymak ve bunun da Türkiye modeli olarak dünyaya örnek teşkil etmesini umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

SİGORTACILIK İÇİN BİR FIRSAT

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Genel Müdürü Zafer Sönmez ise Türkiye Sigorta’nın 5 yıl içinde bölgede önemli oyuncu olacağını, 10 yıl sonra ise dünyada lider şirketler arasına gireceğini söyledi.

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik İcra Kurulu Başkanı Atilla Benli, katılım sigortacılığının önemli bir fırsat alanı olduğunu kaydederek “Şu anda sektörün yüzde 5’ine ulaştı çok hızlı büyüyor. 2021 yılında katılım sigortacılığı için de geliştirilecek ürünlerle sisteme girmemiş yeni bir potansiyel bizi bekliyor. 2021, 2020’de yapılan düzenlemeler ve yatırımlar nedeniyle çok başarılı bir yıl olacak” dedi.

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik İcra Kurulu Başkanı Atilla Benli de katılım sigortacılığının önemine vurgu yaparak, “Katılım sigortacılığında üretim sektörün %5’ine ulaştı çok hızlı büyüyor. 2021 yılında katılım sigortacılığı için de geliştirilecek ürünlerle sisteme girmemiş yeni bir potansiyel bizi bekliyor. 2021, 2020’de yapılan düzenlemeler ve yatırımlar nedeniyle çok başarılı bir yıl olacak” şeklinde konuştu.

2 YORUMLAR

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz