Kaza anında yapılması gerekenler

Trafiğe çıktığımız andan itibaren motorlu taşıtımızın türü ne olursa olsun muhakkak Trafik Sigortamızın olması gerekmektedir.

Eğer kaza anında karşı tarafın veya sizin trafik sigortanız yoksa, polis çağırarak Polis zabıtı tutulması gerekmektedir. Kazaya karışan taraflardan herhngi birinin Trafik sigortası yok ise tutulan Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı geçerli sayılmayacaktır. Detaylı bilgiye “Trafik Kazası Tespit Tutanağı Hangi Durumlarda Geçerli Olmaz?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polis Zabıtı tutulan kazalarda, hasar durumu polisin tutanakta belirtiği kusur oranılarına göre belirlenmektedir. Eğer polis kusur durumuna kanaat getiremedi ya da kusur durumunu yanlış belirledi ise bu duruma ancak mahkeme yolu ile itiraz edilebilir ve karar değitirile bilir.

Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı tutulan kazalarda, tutanağa kazanın oluş şekli kazanın yaşandığı cad./sok. isimlerinin doğru ve açık şekilde yazılması ve kaza anı fotograflarının detaylı şekilde çekilmesi kusur dağılımının doğru yapılması adına çok önemlidir.

Kağıt üzerinde tutulan Kaza Tespit Tutanakları eksper veya sigorta şirketleri tarafından Tramer sistemine yüklenirken, Mobil uygulama üzerinden tuttuğunuz Kaza tespit tutanakları sizin girdiğiniz bilgiler nezdinde tramer kaydı oluşmaktadır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı mobil hale getirilmiş ve gerekli evraklardan kazanın meydana geldiği yerin konumuna kadar kolayca giriş yapabileceğiniz kullanışlı bir uygulama haline getirilmiştir.

Mobil Kaza Tespit Tutanağı ulaşmak için Android IOS tıklayabilirsiniz.