Küresel Doğal Afet Raporu

Aon, 2020 Küresel Doğal Afet Raporunda 2020’nin ilk yarısında, son 20 yılın ortalamasından daha fazla sayıda doğal afet yaşandı. Küresel doğal afetlerden kaynaklanan toplam ekonomik kaybın tahmini 75 milyar dolar olduğu açıklandı.

2020 yılının ilk yarısında küresel doğal afetlerin faturası giderek kabardı. İklim değişikliklerinin sebep olduğu birçok hava olayı ülke ekonomilerine ekonomik ve sigortalı hasar olarak geri döndü. Aon, 2020’nin ilk yarısını kapsayan Küresel Doğal Afetler Raporu’nu yayınladı. Aon’un felaketlere yönelik model geliştirme ekibi Impact Forecasting tarafından yayınlanan rapor, 2020’nin ilk yarısında yaşanan küresel doğal afetlerden kaynaklanan toplam ekonomik kaybın tahmini 75 milyar dolar olduğunu ortaya koydu. Bu miktar, 2000-2019 yılları arasında ortalama hasar miktarı olan 98 milyar dolardan %23 oranında daha düşük seviyede gerçekleşti. Sigortalı hasar ise 30 milyar dolar (son 20 yılın ortalaması olan 28 milyar dolardan %8 oranında daha yüksek) olarak gerçekleşti. İlk gözlemler sonucunda tahmin edilen toplam hasarın, ekonomik hasarlar yaşanmaya devam ettikçe değişebileceği düşünülüyor.

DOĞAL AFETLER 2 BİNDEN FAZLA CAN ALDI

2020’nin ilk yarısında doğal afetler yaklaşık 2 bin 200 kişinin ölümüne neden olurken, ölümler 1980 ile 2019 arasındaki dönemin ortalaması olan 39 bin 800 ölümün bir hayli altında (orta değer 7 bin 700) gerçekleşmiş oldu. Raporun kapsadığı dönemde en ölümcül doğal felaket olan sel baskınları toplam ölümlerin %60’ına neden oldu.

207 KÜRESEL AFET GERÇEKLEŞTİ

2020’nin ilk yarısında toplamda 207 küresel doğal afet kaydedilirken, bu sayı son 20 yılın ortalaması olan 184’ün üzerinde seyretti. Yılın ilk yarısında milyar dolarlık ekonomik hasara neden olan en az 20 ayrı doğal afetin 10’unu tek başına ABD, beşini Asya Pasifik, üçünü Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA), ikisini ise Kuzey ve Güney Amerika yaşadı. 2020’nin ilk yarısında en büyük ekonomik hasara neden olan doğal afet ise mayıs ayında Hindistan’da 133 kişinin ölümüne ve tahmini 15 milyar dolarlık doğrudan kayba neden olan Amphan siklonu oldu. Hasarların sigortalanmış olduğu doğal afetler arasında en yüksek maliyetli afet ise 10-14 Nisan arasında ABD’de 38 kişinin ölümüne neden olan ve 3 milyar dolarlık kayba sebebiyet veren, şiddetli hava olayı oldu. Yılın ilk altı ayı irili ufaklı birçok doğal afete tanıklık ederken dünya çapında pek çok topluluk da bu afetlerden olumsuz etkilendi. Yıkıcı afetler açısından 2020’nin ilk yarısı olağandışı seviyede düşük sayıda depreme tanık oldu.

SİGORTALI HASARIN %80’İ ŞİDDETLİ FIRTINALARDAN

Doğal afet kaynaklı sigortalı hasarlar 2020’nin ilk yarısında Asya-Pasifik bölgesinde (%46) ve EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesinde (%30) ortalamanın oldukça altında seyretti. Bununla birlikte ABD ve Amerika kıtasında meydana gelen hasarlarda sırasıyla %36 ve %33 artış görüldü. Yılın ilk yarısında Porto Riko ve Zagreb’de gerçekleşen depremler haricinde hepsi hava olayları olmak kaydıyla 20 milyar dolardan fazla hasar gerçekleşti. Yılın ilk yarısında şiddetli fırtınalar ABD’de 7 milyar dolarlık hasara neden olurken, Ocak ayında Avusturya’da meydana gelen Ciara (Sabine) rüzgar fırtınası Şubat ayında Avrupa’nın büyük bir bölümünü etkiledi.

Şiddetli fırtınalar kaydedilen ekonomik hasarların ana nedeni olurken küresel sigortalı hasarın ise %80’ini oluşturdu. Kuraklık, deprem ve orman yangınları listenin alt sıralarında yer alırken; tropikal siklon etkisi Amphan Siklonu nedeniyle 21. yüzyıl ortalamasının %270 üzerine çıktı.

10 AFETİN HASARI 1 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Aon Türkiye Eş CEO’su Ferhan Özay, “2020’nin ilk yarısı, halihazırda yaşadığımız COVID-19 salgını ve bir dizi hava ve iklim kaynaklı afet nedeniyle oldukça zorlu geçti. Doğal afet etkilerinin çoğu gök gürültülü (konvektif) fırtınalardan kaynaklandı. Yalnızca ABD’de yılın ilk 6 ayında, gök gürültülü fırtınalardan kaynaklı 10 münferit afette 1 milyar dolardan fazla ekonomik kayıp yaşandı. Avustralya ve Kanada’nın her biri, milyar dolarlık hasar faturalarına yol açan şiddetli dolu fırtınalarıyla karşı karşıya kaldı. Hindistan ve Bangladeş’teki Amphan gibi mevsimsel tropik siklonlar, Avustralya’daki orman yangınları, Avrupa’da rüzgar fırtınaları ve Kuzey Kutup Dairesi’nde rekor kıran sıcaklıklar gibi olaylar yılın ilk yarısında dikkat çekiciydi. İlk yarı kayıpları, yılın ikinci yarısıyla doğrudan bir korelasyon göstermezken, La Niña koşullarının gelmesi beklendiğinden Atlantik Kasırga Mevsimi’nin yaklaşan zirvesi, yalnızca önümüzdeki aylarda doğal tehlike riski konusunda dikkatli olma ihtiyacını artırıyor.” dedi.

Aon’un felaket modeli geliştirme ekibi Impact Forecasting tarafından yayınlanan Küresel Doğal Afet raporunun orjinaline ulaşmak için tıklayınız.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz