Pandemi Dönemi Sağlık Ürünlerine Talebi Artıracak

2021 yılında sigorta sektöründeki öngörülerini paylaşan Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar, “Özellikle bireysel ürünlerin daha fazla satılmaya başlamasını, sağlık ve hayat ürünlerine talebin artmasını bekliyorum. Organizasyon iptali gibi özellikle ülkemizde fazla rağbet görmeyen ürünlere olan talebin de artmaya başlayacağına inanıyorum” dedi.

Sadece yaşamımıza belli kısıtlamalar getirmekle kalmayan pandeminin, aynı zamanda iş hayatında da birçok değişikliğe sebep olduğunu belirten Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar, belirli iş kollarında işlerin durma noktasına geldiğini hatırlatarak, pandeminin sigortacılıkta daha farklı yansımaları olduğunu söyledi.

“Pandemi başlangıcında insanların eve kapanmış olmaları sebebiyle prim üretiminde önemli payı olan oto sigortalarında hasarlar azaldı ve 2020’nin ilk yarısında sektör mali sonuçlarına olumlu yansıması oldu” diyen Gölpınar, ekonomik sıkıntılar sebebiyle maliyetlerin hızlıca tırmanışa geçtiği 2020’nin ikinci yarısında ilk yarıdaki olumlu yansımaların kalmadığını ve bazı firmaların işlerinin durması veya iş yerlerinin kapanması sebebiyle oto-dışı sigortaların penetrasyonunun daraldığını ifade etti. Gölpınar, ödenen hasarın boyutu hakkında, “Brüt ödenen hasar toplamına baktığımızda 19.9 milyar lira olan 2019 yılı hasar rakamı, 2020 yılında pandemi etkisiyle 18.5 milyar liraya geriledi. Bu ödemenin 7.1 milyar lirası trafik sigortaları, 4.2 milyar lirası ise kasko sigortaları için yapıldı” açıklamasında bulundu.

‘ALTYAPIMIZI KUVVETLENDİRİYORUZ’’

Gölpınar, gelen hasar miktarının düştüğü 2020 yılındaki durumun 2021 yılında devam etmeyeceği görüşünü de dile getirdi: “Türkiye genel görünümüne göre sigorta sektörü, prim ve ödenen hasar tutarlarına bakıldığında bir nebze daha iyi durumda olmasına karşın, 2020’nin son dönemindeki döviz kurlarındaki dalgalanmaların da etkisiyle ortalama hasar maliyetleri 2019 yılına kıyasla %40 seviyelerinde artış gösterdi. Pandemide hasar frekansının düşmesi nedeniyle elde edilebilecek iskontolar, döviz etkisinin yanı sıra enflasyon artışı, araç fiyatlarının yeni vergilendirme ile katlanmış olması gibi koşulların hasar maliyet artışlarına etkisi ile gerçekleşemeyecektir. Şirket olarak teknolojik değişimin öneminin farkındayız ve altyapımızı güçlendirme çalışmalarımız aralıksız sürüyor ve bu yöndeki yatırımlarımız da buna paralel olarak devam ediyor. Dışımızdaki dünya bizden daha hızlı değişiyorsa sonumuz gelmiş demektir. Bu bilinçle hareket ediyor, altyapımızı kuvvetlendirmeyi sürdürüyoruz.”

“REKABET ARTABİLİR”

Pandemi döneminde küresel ekonomik krizin de etkisiyle sigorta pastasının küçülüyor olması sebebiyle hem fiyat hem de verilen teminatlarda rekabetin daha da artmasının ve sigorta penetrasyonun azalmasının beklenti dahilinde olduğunu vurgulayan Gölpınar, pandemi teminatı içeren çeşitli ürünlerin çıkmakta olduğunu ve bu ürünlerin sayısının giderek artacağını, ancak daha düşük primlerle daha geniş teminatların sağlanıyor olmasının kârlılık anlamında negatif etkilerinin önümüzdeki dönemlerde görüleceğini belirtti: “Şu anda pandemiden dolayı insanların diğer hastalıkları için bile hastaneye gitmemeleri sebebiyle sağlık sigortaları açısından 2021 yılının verimli geçebileceği düşünülse de normalleşme sonucunda ciddi tazminat ödemelerine şahit olabileceğiz. Mart – Haziran 2020 döneminde uygulanan sokağa çıkma yasaklarının etkisi ile hasar ihbar adetlerindeki düşme eğilimine karşın reel prim büyüme ile hasar büyüme oranı korelasyonu gelecek dönemlerin daha da zorlu geçeceğini gösteriyor. Kaldı ki, Haziran ve sonrası dönemde hasar ihbar adetleri yükselmeye devam ederek şu an itibarıyla pandemi öncesi seviyelerine çıktı. Bu dönem zarfında ülkemizde yaşanan doğal afetler neticesinde ortaya çıkan hasarlarla birlikte hasar tazminat ödemelerinde de artışlar oldu. 2021 senesinin ilk çeyreğinde iklim değişiklikleri nedeni ile oluşabilecek doğal afetleri de göz önüne alırsak, sigorta sektörünün 2021 yılı hasar verileri sıkıntılı noktalara ulaşabilir.”

Gölpınar, döviz kurunun etkilerine de değindi: “Artan döviz kurlarıyla birlikte 2021 yılında araç başına ödenecek hasar tazminat tutarlarının artacağı aşikâr. Bizleri bu noktaya getiren nedenlere kısaca baktığımızda, sıfır kilometre ve 2. el araç fiyatlarının döviz kuru artışlarının etkisi ile yükselmeye devam edeceğini belirtebilirim. Bu doğrultuda sigorta şirketlerinin, sigortalılar ile mutabakat sağlaması gereken araç rayiç bedelleri de artış yönlü seyir gösterecek.

Bu konuyla paralel bir diğer husus da poliçelerin Türk Lirası bazında tanzim edilmesi nedeni ile araç rayiç bedelindeki artışların poliçe primine yansıtılamaması. Poliçenin primine etki eden en önemli iki çarpan araç rayiç bedeli ve poliçeye uygulanacak fiyattır. Bu fiyat sabit kalırken araç rayiç bedelinin artması nedeni ile primini alamadığınız bir araç bedelinin hasarını ödemek zorunda kalmanız. Ayrıca yurt dışından ithal edilen yedek parça maliyetlerinin döviz ve enflasyon sarmalına girdiği bu dönemde hasar tazminat ödemelerinin artmayacağını düşünebilmek imkânsız hale gelmekte. Küçük bir örnek vermek gerekir ise, yükselen döviz kurları nedeniyle 2020 yılında yedek parça fiyatları ortalama %30 arttığından 2021 yılında da döviz kurlarının yükselişi aynı çizgide devam ederse yedek parça fiyatları sigorta şirketlerinin ödeyeceği hasarlara ciddi oranda etki edecek.”

EN ÖNEMLİ FAKTÖR: HIZ

Doğa Sigorta olarak teknolojik altyapılarının gücünü artırdıklarını söyleyen Gölpınar, “Hem dünyada hem de ülkemizde pandemi süreci boyunca evden çalışma modeli sık olarak uygulandı. Bu doğrultuda şirketler bulundukları iş kollarına göre evden çalışmanın avantaj ve dezavantajlarını görme imkânı buldular. Bu doğrultuda bazı şirketler yüksek maliyetli ofisler yerine bir kısım personelinin evden çalışmasıyla maliyet avantajı yaratmayı tercih etmeye başladılar” dedi. Gölpınar, sözlerine şöyle devam etti: “Biz de Doğa Sigorta olarak teknolojik altyapımızın gücü ve gelişmişliğinin avantajlarını kullandık. Pandemi sona erdikten sonra da bir kısım personelimizin evden çalışma sistemine devam etmesi kararı aldık. Hız, çağımızın en önemli faktörü haline geldi. 2000’e yakın dağıtım kanalımızın olduğu bu süreçte doğru ve hızlı bir hizmet vermeyi amaçlayan aksiyon planımızı 2021 yılında da uygulamaya devam edeceğiz. En iyi yatırımın insana yapılan yatırım olduğu bilincinde olan şirketimiz, deneyimli ve çalışkan kadrosu ile kaliteli hizmet verme iddiasını sürdürecektir.”

Pandeminin 2021 boyunca da etkisini sürdüreceği tahmininde bulunan Gölpınar, aşı üretiminin belli bir noktaya gelmiş olmasına karşın, aşının dağıtımı, depolanması ve uygulama sonrasında ortaya çıkabilecek yan etkileri nedeniyle tam olarak normalleşmeye en erken 2021’nin sonuna doğru ulaşmanın mümkün olduğunu söyledi.

“EN İYİ HİZMETİ SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Coşkun Gölpınar, Doğa Sigorta’nın 2020 performansını da değerlendirdi: “Şirketimizin yıl sonu hedeflerinde yaşanan pandemi sürecine rağmen bir değişiklik olmadı bu yılı yine geçen yıl olduğu gibi dengeli bir ürün üretim yapısıyla ve kârla tamamlamayı hedeflemekteyiz. Öte yandan pandemi döneminde sınavdan başarıyla çıkan teknolojik altyapımızı daha da geliştireceğiz. 2020 yılı kapsamında şirketimiz açısından ön plana çıkanları şu şekilde sıralayabiliriz: Operasyonel mükemmellik, hızlı çözüm ve uygun maliyet; yasal düzenlemelere uyum, müşteri deneyimlerinin iyileştirilmesi, yapay zekâ, teknoloji ve siber güvenliğe yatırım.”

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz