Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Bakanı Zafer Sönmez ve Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez ve Güneş Sigorta Genel Müdürü ve aynı zamanda Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı olan Atilla Benli 27 Aralık tarihinde düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi.

2020 Mart ayının sonunda, Kamu şirketlerinin birleşme sürecinin tamamlanacağı bilgisi verildi ve şirket hedefleri ve planları paylaşıldı. Yeni şirketin ölçek ekonomisinin hakim olduğu sigorta sektöründe büyük bir avantaja sahip olacağı ve diğer şirketler arasında öncü olacağı belirtildi. Yeni yatırımlara yönelecek olan şirket, sağlık branşında da yeni ürünler çıkarmayı hedefliyor.

Yeni sağlık sigortası ürünü gelebilir!

Her ürün için kapasiteler sunulacağını söyleyen Sönmez; potansiyel olan ve büyümeyi plandıkları yeni ürünler hedeflediklerini anlattı: “Tüm sigorta branşlarında hizmet vereceğiz. Özellikle sağlık branşında pazar çok büyüyecek. Türkiye’de yaşanan şehirleşme ve beyaz yakalı artışı sağlık sigortasının büyükmesinde büyük katkı sağladı. Eskiden sağlık sigortası sadece çalışan kitleye hitap eden bir yapıydı. Şimdi ise tüm tabana yayıldı. Büyük şirketler bu nedenle sağlık branşına yöneliyor. Sağlık branşı alanını kesinlikle büyüteceğiz. Kamu tarafında “Şehir Hastaneleri” alanı henüz el atılmamış bir alan olarak söz etti.

Zafer Sönmez, sağlık tarafında yaşa göre teminat ya da primleri değişen bir ürünün hayata geçirilebileceğini söyledi.

5 yıl sonra Türkiye’nin en büyük finansal varlıklarından olacak!

Denetleme kurumlarının faaliyete geçtiği sektörlerin büyüdüğünü ifade eden Zafer Sönmez, bankalarda krizden sonra BDDK’nın kurulması sonrası gelen büyümenin bir benzerinin SEDDK’nın kurulmasıyla beraber sigorta sektöründe de meydana gelebileceğini belirtti. Sönmez, konu hakkında “Sigortada da SEDDK kuruldu, Turk Re faaliyete geçti ve şimdi de büyük bir banka dışı finans ve sigorta şirketi oluşturuluyor. Bunların hepsi bir plan dahilinde. Burası bir büyüme platformu. Toplam pastayı nasıl büyüteceğiz, bunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Yeni oluşacak yapının 5 yıl sonra Türkiye’nin büyük finansal varlıklardan biri olacaklarını belirten Sönmez, “Veri yönetimi havuzu oluşturulması ve bu havuzun yatırım yapması gerekiyor” dedi.

Saklı potansiyeli ortaya çıkaracağız!

Türkiye’de penetrasyonun düşük olduğunu ancak asıl önemli olanın kapasiteyi doğru bir şekilde kullanmak olduğu dile getiren Atilla Benli ise; sektörde başarılı olmak için yeni ürün yaratmak ve var olan penetrasyona hizmet etmek gerektiğini söyledi. Benli, sektörde ölçeğin önemiyle ilgili şunları söyledi: “Sigortada büyük sayılar kanunu geçerlidir. Ölçek her şeydir. Kamu sigorta şirketleri birbirini tamamlayan bir yapıya sahip. Ziraat Sigorta  tarım, Halk Sigorta’dan oto, Güneş Sigorta ticari, kurumsal ve sağlık alanlarında öne çıkıyor. Bu potansiyel kullanıldığı zaman toplamından da büyük bir güç ortaya çıkacak. Bu şirketler araya getirilince bir bütün ortaya çıkıyor ve saklı potansiyel ortaya çıkıyor.”

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz