SEGEM Belgesi Nedir

SEGEM Belgesinin ne işe yaradığını, daha çok kimler tarafından alındığını daha önceki yazımızda açıklamıştık. Bu yazımızda SEGEM belgesini nasıl alabileceğimiz, hangi koşullarda alabileceğimiz ve nereden alabileceğimize değineceğiz.

SEGEM Belgesini Nasıl Alabiliriz?

SEGEM Belgesini alabilmek için, Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından açılan sınavları ve kursları takip etmeniz bu kursları tamamlayarak sınavda başarılı olmanız gerekmektedir. SEGEM Belgesi almak isteyenler, belirli bir ücret karşılığında sınava katılabilir, sınav sonucunda istenen başarıya ulaşmanız durumunda; SEGEM belgesini alabilirsiniz.

SEGEM Sınavına Kimler Katılabilir?

SEGEM Belgesi, yalnızca bankacılık ve sigortacılık sektöründe çalışanlar için faydalı olabilecek bir belgedir. Sigortacılık sektöründe çalışacak olan kişilerde mutlaka olması gereken ve aranılan bir belgedir. Acente çalışanının poliçe üzerine atacağı imzanın yasal olarak geçerli sayılabilmesi için SEGEM belgesine sahip olması zorunludur.

Teknik Personel Yeterlilik Sertifikası olmayan kişilerin poliçe kesmesi kesinlikle yasal değildir. Sigorta sektöründe, Pazarlama ve satış işlemlerini yapma yetkisi olacak teknik personelin, gerçek kişi ve acente, tüzel kişi acente yöneticileri ile müdürleri veya bu unvanı taşımayacak olsa bile bankacılık ve sigortacılık işleri ile ilgilenen kişilerin alması gerekmektedir.

SEGEM Belgesi Alma Şartları

Sigorta acenteliği teknik personelli olmak ve SEGEM belgesi alabilmek için SEGEM sınavına girmeniz gerekmektedir. SEGEM sınavına girmek için ise tek şart lise mezunu olmanızdır. Eğer lise mezunu iseniz SEGEM sınavına girebilir, belgenizi başarı ile aldıktan sonra da sigorta teknik personeli olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

SEGEM belgesinden sonraki süreçte 1,5 yıllık çalışma süresini doldurup, üniversiteden mezun olursanız kendinize ait sigorta acentesi açabilirsiniz.

Sadece SEGEM belgesine sahip olmak; sigorta acentesi açmak, sigorta eksperi olmak, Aktüer olmak, sigorta brokeri olmak, Reasürans brokeri olmak için yeterli değildir.

SEGEM Başvurusu Nasıl Yapılır?

SEGEM başvurusu Sigortacılık Eğitim Merkezi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvurular online internet üzerinden yapılmaktadır. Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından açılan sınavları ve kursları takip etmeniz yeterlidir.Belirli bir ücret karşılığında sınava katılabilir, sınav sonucunda istenen başarıyı da sağlayarak; SEGEM belgesini alabilirsiniz.

Başvuru aşamaları aşağıdaki gibidir;

  • SEGEM sayfasına üye olun,
  • Açılan sayfadaki üyelik formlarını isim, soyisim, e-mail adresi ve kullanacağınız şifreyi yazarak “Gönder” butonuna tıklayın,
  • Kullanıcı girişi yapıldıktan sonra başvuru linkine tıklayarak, başvuru formunu doldurun,
  • Sınav hizmet bedelini SEGEM kurumuna “Yeterlilik Sınavı” adı ile yatırın,

Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra başvuru formunu doldurabilir, e-öğrenme formatında hazırlanan ve katılımın isteğe bağlı olduğu eğitimlerine 7/24 SEGEM Akademi internet sitesinden ücretsiz ulaşılabilir.

SEGEM ile ilgili önemli bağlantılar aşağıdaki gibidir;