Atilla Benli

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) yeni Başkanı ve Güneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli’nin Başkan seçildikten sonra basın mensupları ile ilk buluşması bugün gerçekleşti. TSB’nin Palladium Tower’daki genel merkez binasında TSB yöneticileri, TSB’nin Hayat ve Hayat dışı Komite üyelerinin yanında sektör basın mensuplarının katıldığı toplantının karşılıklı görüş alışverişi içinde ve çok yararlı geçtiğini söyleyebilirim. Sektörle ilgili güncel konuların konuşulduğu toplantıda aldığım notları paylaşacak olursam, Benli, öncelikle 2020’den çok umutlu.

Sektörün son 10 yılda reel olarak yüzde 7.5 büyüdüğünü belirten Benli, ekonomide toparlanmanın ve büyümenin başladığına dikkat çekerek, 2020’nin, 2019’dan daha iyi bir yıl olacağını ve sektörde reel büyümenin 2020’de yüzde 7.5’un da üzerinde olmasını beklediğini söyledi.

SEDDK derinliği artıracak

Benli, yakında açıklanacağını bildirdiği Sigortacılık Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu (SEDDK) hakkında da olumlu düşüncelere sahip. Bağımsız bir kurul olarak SEDDK’nın sektörde derinliği ve sektörün güvenilirliğini attıracağını belirterek, sigorta sektörün bankacılık sektörü yanında önemli bir sektör haline geleceğini söyledi.

Sigortacılık Haftası uluslararası olacak

Benli, sektörde yıllardır tartışma konusu olan Sigortacılık Haftası’nın bundan böyle daha güzel kutlanacağının ve söz konusu haftayı uluslararası hale getirmek için çalışmalarının olduğu müjdesini de verdi.

Haber değeri olan sektör olmak istiyoruz

Toplantıda Benli’nin basın mensuplarından önemli bir ricası da oldu. Sektörün belki ‘sıkıcı’ olduğunu ancak sektörde üretilen sonuçların toplumun geleceğini yakından ilgilendirdiğini ifade eden Benli, “Reklam değerinden çok haber değeri olan bir sektör olmak istiyoruz” dedi.

Trafik sigortası, ‘havuz’ ve ‘tavan sistemi’ de toplantıda önemli bir tartışma konusuydu. Sektör olarak orta ve uzun vadede serbest tarifeye geçilmesini istediklerini ifade eden TSB Genel Sekreteri M. Akif Eroğlu, mevcut durumda havuz ve tarife uygulamasında aktüeryal metotların önemine işaret ederek, havuzda fazla zararın oluşmasının önlenmesi gerektiğini vurguladı.

BES’te tarihi fırsat yakalandı

Toplantıda Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) beklenen yeni reformlar da masaya yatırıldı. Konu ile ilgili olarak görüşlerini bildiren Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı; bu konuda başarılı Şili örneğini vurgulayarak, bireylerin yaşlandığında hayat standartlarının korunması için BES’in ve reformlarının öneminin topluma iyi izah edilmesinin önemine dikkat çekerken; Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez de üzerinde çalışılan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin 2’inci basamak emeklilik sistemi olarak kurgulanmasının önemli olduğunu söyledi.

MetLife Genel Müdürü Deniz Yurtseven; reformların hem kıdem tazminatı reformu hem de tasarruf bilincine hizmet edeceğini belirterek, tarihi bir fırsatın yakalandığını söyledi. Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek de katılım sigortacılığının büyüdüğünü ve faizsiz fonlara ilginin arttığını kaydetti.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz