Sigorta Şirketlerinin 2020 Karnesi

11 ülkede yer alan 19 kuruluşun katkısıyla hazırlanan “Geleceğimizi Sigortala: Sigortacılık, Fosil Yakıtlar ve İklim Değişikliği 2020 Karnesi”, sigorta sektörüne öncülük eden 30 şirketin fosil yakıt yatırımlarını, iklim değişikliğiyle mücadele politikalarını ve poliçelerini değerlendiriyor.​

Rapora göre; Birincil sigorta pazarının %12,9’unu ve reasürans pazarının %48,3’ünü temsil eden en az 23 şirket, kömür projelerine yönelik teminatlarını sonlandırmış ya da sınırlandırmış durumda. Kasım ayında, Samsung Fire & Marine, Asya’da bu kapsamda harekete geçen ilk sigorta şirketi oldu. Toplam yatırımları 12 trilyon $ olan 65’i aşkın sigorta şirketi, kömürü portfolyosundan çıkaran ya da yeni kömür yatırımı yapmamayı taahhüt eden politikalar benimsemiş durumda.

AXA ve Swiss Re, fosil yakıt sigortalamayı sonlandırma konusunda lider şirketler oldu. Bu şirketleri Hannover Re, Zurich ve Munich Re izledi. Bu şirketlerin politikaları hem kömürü, hem de katranlı kumu kapsıyor.

“Kömür giderek “sigortalanamaz” bir hale geliyor, ama sigorta şirketleri petrol ve doğalgaz konusunda harekete geçmiyor. ABD, Asya ve Lloyd’s sigorta borsasının geri kalması küresel ilerlemeyi yavaşlatıyor.” diyen İklimHaber ajansının hazırladığı detaylı habere ulaşmak için tıklayınız.

Insurance Our Future “Geleceğimizi Sigortala: Sigortacılık, Fosil Yakıtlar ve İklim Değişikliği 2020 Karnesi” raporunun detayına ulaşmak için tıklayınız.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz