Corona Virüsünden Korunmak için Alınan Önlemler

Tüm dünyada ekonomik büyümeyi ciddi anlamda tehdit eden “Korona Virüsü (Covid-19)” sigorta sektörünü de etkisi altına aldığını bir önceki yazımızda belirmiştik.

Tüm dünyada giderek yaygınlaşan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından “uluslararası acil durum” ilan edilmesine neden olan Korona virüsüyle ilgili gelişmeler herkes tarafından yakından takip ediliyor.

Sigorta firmaları sigorta iptalleri hasar ödemeleri derken yüksek miktarda kar kaybına uğramaya devam ediyor. Tüm bu hasar ödemeleri ve sigorta iptallerinin yanı sıra Türkiye’de ilk Corona virüsü vakası yaşanmasıyla birlikte sigorta şirketleri hızla önlem almaya başladı. 

Özellikle büyük firmalarda çalışan kişiler büyük risk altındalar. İş gidip gelirken toplu taşıma kullanılması, tüm gün aynı ortamda kalmaları, ortak kullanım alanlarının yeterince hijyenik olmaması virüsün yayılma olasılığını artırıyor.

Aksigorta Tarafından Alınan Önlemler;

Aksigorta’dan “Acil durum planımızı hazırladık ve çalışanlarımızla planımızı paylaştık. Tüm altyapımız uzaktan çalışmaya elverişli. Olumsuz bir durum olması halinde, kesintisiz çalışmaya devam edebileceğiz. Çok zorunlu olmadıkça vakaların yoğun yaşandığı ülkelere yapılacak tüm iş seyahatlerini erteleme kararı aldık. Yurt dışına özel yolculuk yapacak çalışanlarımıza da bu yolculukları ertelemelerini tavsiye ediyoruz” açıklaması yapıldı. Diğer sigorta şirketleri de bunlara benzer önlemler almaya devam ediyorlar. Bazı firmalar uzaktan çalışma planlaması yaparak pilot denemeler yapmaya başladı.

Anadolu Sigorta Tarafından Alınan Önlemler;

Virüse karşı önlemlerini artıran Anadolu Sigorta’dan yapılan açıklamada ise, “Çalışanlarımızın ve iş ortağımız olan acentelerimizin farkındalığını artırmak amacıyla bilgilendirme çalışmaları yürütüyoruz. Binalarımızın hijyenini sağlayarak, salgın hastalıkların yayılmasını önlemeye yönelik tedbirler alıyoruz.

Şirketimiz, İş Sürekliliği Yönetim Sistemi kapsamında her yıl üst yönetimimizin katılımı ile iş sürekliliği tatbikatı düzenliyor. Bu yıl, tatbikat senaryosu olarak Korona virüs konusunu seçtik. Tatbikat ardından, herhangi bir salgın durumunda iş kesintisine karşı hazırlıklı olmak, iş sürekliliği planının uygulanabilir konumda bulunmasını sağlamak ve gerekli tüm aksiyonları belirlemek amacıyla başlatılan çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” denildi.

Sigorta firmalarına ait acil durum senaryolarında yer alan bazı maddeler şu şekilde;

 • Şirket binalarının yabancı misafir girişlerine kapatılması,
 • Şirket içi ve şirket dışındaki iş ortaklarıyla mecbur kalınmadıkça fiziksel toplantılar yapılmaması, sanal ortamlarda buluşulması,
 • 50 üstü katılımcısı olan, Nisan sonuna kadar organize edilmesi planlanan tüm toplantılar / eğitimler / geziler / seminerler vb. iptal edilmesi veya mümkünse sanal hale getirilmesi,
 • Ortak alan kullanımlarının zorunlu olmadığı durumlarda tercih edilmemesi,
 • Toplu taşıma yerine dezenfekte edilen servislerin kullanılması,
 • Çalışma ortamlarının etkin bir şekilde dezenfekte edilmesi,
 • Tüm yurt dışı ülkeler için; “iş ve özel amaçlı seyahatlerin” dondurulması,
 • Tüm yurt dışı ülkeler için; iş ya da özel amaçlı seyahatlerden dönen çalışanların 14 gün evden çalışmaları,
 • Çalışanları ailesinden birinin yurt dışı seyahatinden gelmesi durumunda da İnsan Kaynaklarına bilgi verilmesi,
 • Hijyen kurallarına dikkat edilmesine, şirket içi ve dışında arkadaşlar arasında öpüşme, tokalaşma yapılmaması,

1 YORUM

 1. Ülkemiz insanları karantina olunca aşırı paniğe kapılıyor. Halbuki öncesinde alınacak önlemler sonrasında yaşanacak can kaybından daha az korkutucu olmalı.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz