Sigorta Tahkim Komisyonu'na Başvuru Nasıl Yapılır ?

Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapmadan önce muhattap olduğunuz sigorta şirketi ile uyuşmazlık yaşandığında öncelikle bu uyuşmazlığın çözümü için ilgili sigorta şirketine başvuru yapılması gerekmektedir.

Sigorta şirketinden başvurunuza dair verilen cevap talebinizi karşılamadıysa veya sigorta kuruluşundan 15 iş günü içinde yazılı bir cevap gelmediyse, sigorta şirketinden aldığınız yazılı cevabi veya sigorta şirketi size cevap vermediyse sigorta şirketine başvuruda bulunduğunuzu kanıtlayabilecek evrakları ve iddianızın ispatında kullanılabilecek diğer tüm belgeleri derleyerek Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapılabilmektedir.

Sigorta Tahkim Komisyonunun başvuruları dikkate alabilmesi için Zorunlu Sigortalar hariç, uyuşmazlık konusu riskin ilgili sigorta şirketinin Sigorta Tahkim Komisyonu, üyelik tarihinden sonra meydana gelmiş olması gerekmektedir.

Zorunlu Sigortalarda ise kuruluşun Komisyonumuza üye olup olmadığına bakılmaksızın, 18.04.2013 tarihinden sonra ortaya çıkan uyuşmazlıklar için Komisyonumuza başvuru yapılabilmektedir.

Sigorta Tahkim Komisyonuna evrakları nasıl ulaştırmalıyız?

Komisyona başvurular postayla ya da şahsen yapılabilmektedir. Sigortacılıkta Tahkime İlişkin Yönetmeliğin 16. maddesi uyarınca Komisyona başvuruların başvuru formu doldurularak yapılması zorunludur. Sadece ıslak imzalı başvuru formları kabul edilmektedir bu nedenle faks ile gönderilen başvurular dikkate alınmamaktadır. Başvuru formu bilgisayar üzerinde doldurulduğu takdirde çıktısının alınıp imzalandıktan sonra Komisyona iletilebilir.

Mahkemeye, Hukuk Muhakemeleri Kanunu uyarınca tahkime veya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne intikal etmiş uyuşmazlıklar hakkındaki başvurular da Komisyon tarafından değerlendirilmemektedir.

Başvuru formu ile birlikte gönderilecek evraklar;

  • Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru formu
  • Başvuru sahibi gerçek kişilerin geçerli bir kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport v.b.) fotokopisi
  • Sigorta sözleşmesi/poliçesi
  • Talep ile ilgili diğer tüm belgeler
  • Başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren banka makbuzu

Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

Karar itiraz süreleri ile ilgili bilgi almak isterseniz “Hakem Kararlarına Nasıl İtirazda Bulunabiliriz?” yazımızı okuyabilirsiniz.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz