Corona Gibi Salgın Hastalıklar Sigorta Kapsamında mı?

Otel işletmeleri, hava alanları, endüstriyel merkezlere kadar pek çok şirket, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsü birçok ülkeye yayıldı. Virüsün yayılmasıyla birlikte birçok şirket iş durdurmalarıyla çok büyük bir masrafın altına girecek. Uzmanlara göre bunun nedeni, çoğu kurumun sigorta yaptırırken salgın teminatlarını gereksiz olduğu düşüncesiyle kapsam dışında bırakması olacaktır.

Peki Corona Virüsü Nedir ?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor.

Corona Virüsü, Çin’de 132 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ve başka ülkelerde de görülmeye başlanan virüsün milyarlarca hasara neden olabileceğini ifade eden uzmanlar, bu hasarların büyük bir kısmının seyahat, etkinlik iptalleri ve iş durmasından geleceğini söylüyor.
Orijini Çin’in Wuhan şehrine dayanan virüs; havayollarının uçuşlarını durdurmasına, Facebook ve HSBC gibi şirketlerin de Asya ülkesine seyahatleri yasaklamasına neden olmuştu. Hong Kong merkezli bir sigorta avukatının açıklamasına göre “Sigortacılara gelen talepleri başta seyahat, otelcilik ve organizasyon firmalarından gelecek. Bunu sağlık ve ölüm tazminatları takip edecek.” Risk modelleme şirketi RMS ise ortaya çıkacak sigortalı hasarı tahmin etmek henüz çok erken olduğunu görüşünde.

Bazı küresel şirketler bulaşıcı hastalıkları da teminat kapsamına alsa da “standart sigorta poliçeleri” salgın hastalıklar gibi bazı teminatları ürün fiyatını düşük tutmak için dışarıda bırakabiliyor. Küresel sigortacılar uçak kazaları ve depremler gibi görece düşük ihtimalli riskleri sigorta kapsamına alsalar da bazı teminatlarda daha çekingen davranabiliyorlar.

Salgın Teminat Dışında

Daha önce yayılan SARS, Ebola ve Zika gibi virüs salgınları nedeniyle bazı şirketler standart ürünlerden belirli virüs teminatlarını çıkarmışlardı. Örneğin, Lloyd’s’ta kesilen standart etkinlik iptali poliçelerinde bulaşıcı hastalık teminatı bulunmuyor. Sigorta brokeri Marsh’ın raporuna göre 2003 yılında yayılan SARS (şiddetl akut solunum yolu enfeksiyonu) 37 ülkeye yayılmış, Hong Kong’da 4 milyar dolar, Kanada’da 6 milyar dolar ve Singapur’da 5 milyar dolar hasara neden olmuştu.

Munich Re yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre Asya otelcilik sektöründe bu durumdan etkilenen çok sayıda işletme bulunuyor. Bu işletmelerin çok büyük bir bölümünde salgın teminatı bulunmuyor.
Şangay hükümetinin 9 Şubat’a kadar şirketlerin çalışmasını yasaklamasının Tesla, General Motors ve Volkswagen şirketlerini etkilemesi bekleniyor.

Bunun yanında Aviva, Allianz ve Axa; bireysel sağlık poliçesi sahiplerinin virüse yakalanmaları durumunda sağlık hizmeti ücretlerini karşılayacaklarını duyurdular. Tabii, sigortalıların hükümetler tarafından yayınlanan uyarılara uymuş olması gerekiyor.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz