Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Ekonomik ve kapsayıcı yapısı nedeniyle tamamlayıcı sağlık sigortasına olan talebin hızlı bir şekilde arttığını ifade eden SAB Başkanı Reşit Çakas, bu branştaki gelişimin hem sigorta sektörüne hem de sağlık sektörüne fayda sağlayacağını söyledi.

Pandemi döneminde sigorta sektörünün başarılı bir performans gösterdiğini belirten Sigorta Acenteleri Derneği (SAB) Başkanı Reşit Çakas, bu güçlü performansın altında sağlık sigortalarının önemli bir yeri olduğunu vurguladı. Çakas, “Günümüzde ‘Tamamlayıcı sağlık sigortası mı yoksa özel sağlık sigortası mı’ sorusu gündemde. Bu alanda pek çok ürün çıkıyor ve çok çeşitli ürünler piyasaya sunuluyor. Sağlık sigortalarının ne kadar önemli olduğu da yaşadığımız COVID-19 salgınından sonra ortaya çıktı. Artık bu konuya halkımız daha fazla önem veriyor” şeklinde konuştu. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun özel durumların getirdiği tüm yüklerin altından kalkmasını beklemenin gerçekçi olmayacağını ifade eden Çakas, “Özel hastane ve özel sağlık kuruluşlarının çok önemli katkıları olduğu gerçek. Sigorta şirketlerinin COVID-19’la mücadeleye büyük katkılar sunduğunu vurgulamak isterim. Türkiye’de köklü bir sigorta şirketi, COVID-19’un teminat kapsamında olmamasına rağmen kapsam dahilinde hizmet verilmesinin yıllık maliyetinin 150 milyon lira boyutuna ulaşılacağını belirtmiştir. Salgın hastalıklar, savaş hali gibi poliçe kapsamına alınmayan durumlar arasında olsa da, COVID-19 hastalarının tedavilerini karşılayacağını duyuran sigorta şirketleri büyük bir yükün altına girerek sağlık sistemine destek oldular. Bu nedenle, sağlık sigortasının önemini ve insanların bu ürünlere duyduğu ihtiyacı vurgulamakta büyük fayda olduğunu düşünüyorum” dedi.

SEKTÖRDEN PANDEMİDE GÜÇLÜ PERFORMANS

Sigortaya büyük kaynakların aktarıldığı ülkelerde bile pandemiye karşı sağlık sistemlerinin yetersiz kaldığını dile getiren Çakas,“İspanya’ya yaptığımız ziyaretimizde; sağlık sisteminin çok geliştiği, ortalama yaşın 82 olduğu, bunun sebebinin ise sağlığa çok önem verilmesi olduğu söylenmişti. Salgınla beraber ise bu boyutta bir pandemi karşısında sağlık sistemine karşın ne kadar zor durumda kalınabildiğini gördük. Yine de, ülkemizde sağlık sisteminin ve sigorta şirketlerinin iyi bir performans gösterdiğini belirtmek isterim. Küresel çapta birçok sektörün ciddi sorunlar yaşamasına karşın, Türk sigorta sektörü büyük bir sorun yaşamayan sektörler arasındaydı. Bunun sebebinin ise sağlık sigortası olduğu söylenebilir.” dedi.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının tedavi masraflarını ve farkı ödemek dışında avantajları olduğunu da belirten Çakas, “SGK’ya dahil olduğunuz zaman belirli sağlık kurumlarına gidebiliyorsunuz. Ama istediğiniz bir yerde, özel hastanede tedavi olmak istediğinizde SGK vasıtasıyla gitmeniz her zaman mümkün olmuyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası burada devreye giriyor. Söz konusu sağlık kurumlarıyla sigorta şirketi arasında anlaşma yapılıyor ve siz çok rahat bir şekilde, uzun kuyruklar beklemeden ve zorlanmadan tedavinizi ya da tetkiklerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz” dedi ve ekledi: “Şikayetinizin dışındaki sağlık problemlerinizden bile bu sayede haberdar olabiliyor, özel hastanelerin imkanlarıyla bütün taramaları yapabiliyor ve şikayetiniz olmayan bir rahatsızlığı bile görebiliyorsunuz.”

HESAPLI SAĞLIK SİGORTASI

Çakas, tamamlayıcı sağlık sigortasının ekonomik anlamda avantajlarından da bahsetti. Son dönemde tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak isteyen ve olağandışı bir problemi bulunmayan bir bireyin yıllık ortalama 1200-1300 lira gibi fiyatlara tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabileceğini söyleyen Çakas, rakamları örneklerle destekledi: “Bazı örnekler vermek istiyorum. Bir ailede anne 1215 lira, çocuk ise 1065 liraya sigorta yaptırmış. Toplamda 2280 lira tutuyor ve bu miktar 8 ayda taksitle ödenebiliyor. Yıllık 2 kişilik bir ailenin sağlık sistemine dahil olması için 2 bin 280 lirayı karşılaması imkan dışı değil. Taksit rakamları da şirketten şirkete değişebiliyor. Başka bir örnekte, 4 kişilik aileyi göstermek istiyorum. Anne 1296, eşi 1046 lira, çocuklar ise çocuk 1388 lira ve 1110 liraya sigorta yaptırmış. 4 kişilik aileninin 1 yıllık maliyeti 4 bin 840 lira. Bu da taksitlere bölerek ödenebiliyor. Hasarsızlık indirimi gibi pek çok indirim ise yenilemelerde söz konusu oluyor. Bu fiyatlarla tamamlayıcı sağlık sigortası çok geniş bir kitleye hitap ediyor.” Çakas,“Devlet memuru da, işçi de, bürokrat da bu sigortayı yaptırabiliyor. Bu sayede hem sigorta şirketine hem de devlete yansıyan yük azalıyor. Kolektif bir risk bölüşmesi oluyor. Risk gerçekleştiği halde devlet ve sigortacı hasarı beraber karşılamış oluyor.”

‘MÜŞTERİ BAĞLILIĞI YÜKSEK’

Sağlık sigortalarının uzun vadeli bir iş olduğu ve sağlık sigortası müşterisinin en sadakatli müşteri olduğunu belirten Çakas, özel sağlık sigortalarındaki bu müşteri profilinin önümüzdeki yıllarda tamamlayıcı sağlık sigortasında da oluşacağını düşündüğünü dile getirdi. “Her ne kadar tamamlayıcı sağlık sigortalarında yenileme oranı diğer sağlık sigortalarına göre düşük olsa da bunun sebebi, ürünün çok yeni olması” diyen Çakas, tamamlayıcı sağlık sigortasının Türkiye’de yeni bir yayılma sürecinde olduğunu, önümüzdeki dönemde buna paralel olarak yenileme oranının hızla artacağını söyledi. Çakas, sağlık sigortalarındaki müşteri bağlığını “Sağlık sigortası olan kişiler bunun yıllık, zaruri bir ihtiyaç olduğunu görüyor. Geçenlerde uzun süredir bizimle çalışan bir müşterimiz vefat etti. Uzun süredir sağlık sigortasından faydalanıyordu. Eşine başsağlığına gittiğimizde, sağlık sigortasından kesintisiz bir şekilde 20 yıl faydalandığını öğrendik. 30 yıllık meslek hayatımda, 25-30 yıldır sağlık sigortasını bizimle yapan isimler var. Kaza sigortalarında ya da diğer sigortalarda bu kadar uzun süren bir bağlılık bulmak çok zor. Bunun yanında sağlık sigortasında genel olarak bireyler sadakatli olduğu gibi, daha önce birlikte olduğu şirketi de bırakmak istemiyor. Dediğimiz gibi, iyi günde de kötü günde de sigortacınız ve acenteniz yanınızda oluyor” sözleriyle anlattı.

‘İSTİHDAMI ARTIRACAK’

Tamamlayıcı sağlık sigortasında son istatistiklere göre talepte hızlı bir artış olduğunu belirten Çakas, “İnsanlar daha iyi ve daha hızlı hizmet görebilmek için sağlık sigortasını tercih ediyor. Bu durumun kamuya da çok büyük katkısı oluyor. Devlet hastanelerinde doktor sayısının yeterli olmadığı dönemlerde aylar sonraya randevu verilebilirken, tamamlayıcı sağlık ile bu işlemler hızlı bir şekilde tamamlanabiliyor. Aynı zamanda daha geniş kitlelere ulaşıldığı için sağlık personeli istihdamı da artacaktır. Daha fazla insan tetkik için gelecek ve daha fazla personel alınacaktır.” dedi.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz