Tarım Sigortaları Havuzu

TARSİM tarafından yapılan açıklamada; Devlet desteği, ilgili tarafların katkıları, üretici ile yetiştiricilerin ilgisiyle, tarım sigortalarında istikrarlı şekilde büyümenin, teknolojik gelişmeleri takip etmenin 2019 yılında da devam edildiği ve edileceği, bu sayade başarılı ve verimli sonuçlar elde edildiği belirtilmiştir. Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nin yeni uygulamalar ve teminatlarla desteklenerek 2020 yılına hızla gelişmeye devam edeceği belirtildi.

Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nin temel amacının, doğal afetler, çeşitli riskler ile hastalıkların, tarım ve hayvancılıkta neden olduğu zararları karşılayıp, üretici ve yetiştiricileri uzun vadede gelir istikrarına kavuşturmak ve üretimde sürdürülebilirliği sağlamak olduğu belirtilirken, geride bırakılan yılda da üretici ve yetiştiricilerin yanında olunacağı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sistem çerçevesinde 2019 yılı sonu itibarıyla, 2.1 milyon poliçe düzenlendi. 55 milyar TL’lik tarımsal varlık teminat kapsamına alındı. 26 milyon hektar alan, 29 bin civarında sera, 1.8 milyona yakın arı kovanı ve bir önceki yıla göre %40’ın üzerindeki artışla 5.1 milyon büyükbaş ve küçükbaş hayvan sigortalandı. Bitkisel Ürün Sigortası, en çok yapılan tarım branşı olarak başı çekmeye devam ediyor.

Bu yıl iklim değişikliği önceki yıllara göre daha çok hissedildi. Doğal afet ve risklerde artışlar yaşandı. Bu durum, yıl boyunca tarımsal üretimi de yoğun şekilde etkiledi. Antalya’da hortum ve fırtına sebebiyle seralar ve açık alanda turunçgiller, Mersin, İzmir ve Hatay’da sel su baskını nedeniyle ıspanak, buğday ve narenciye ağırlıklı olmak üzere pek çok ürün, Malatya’da don sebebiyle kayısı, Manisa’da dolu ve don sebebiyle üzüm, Adana ve Mersin’de dolu nedeniyle şeftali, nektarin ve erik grubu meyveler zarar gördü. Şiddetli fırtına ve sel-su baskını, Giresun ve Ordu’daki fındık bahçelerinde hasara neden oldu. Ayrıca dolu nedeniyle, Çorum, Kırşehir, Eskişehir, Amasya, Kırıkkale ve Kastamonu’da, başta tahıllar olmak üzere sebze ekilişleri ile sarımsak ürünü olumsuz etkilendi.

TARSİM Sistemi kapsamında, sigortalı üreticilerden ve yetiştiricilerden başta dolu, don, fırtına ve sel su baskını, ölüm gibi nedenlerden ötürü 371 bin civarında hasar ihbarı alındı. İhbar alınan illerde, Konya, Malatya, Manisa ve Antalya ön sıralarda yer aldı. Eksperler tarafından sahada gerçekleştirilen inceleme ve tespitlerin ardından yapılan değerlendirmeler neticesinde, üreticilere ve yetiştiricilere 1.3 milyar TL’ye yakın hasar ödemesi yapıldı.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz