Taylan Türkölmez Tüm Zorluklara Rağmen Katılımcılar Sistemde Kaldı

Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü Taylan Türkölmez, bireysel emeklilikin 2020 performansı ile ilgili, “Gönüllü bireysel emeklilikte 2020 Aralık ayı sonuna kadar gerçekleşen çıkışlarda sözleşme adedi toplamının 2019’un aynı döneminden daha az olması, yaşanan tüm zorluklara rağmen katılımcıların sistemde kalma isteğini bir kez daha gözler önüne serdi” dedi.

COVID-19 salgınının, sağlık alanındaki etkilerinin yanı sıra hayatımızı, bakış açımızı ve tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerektiğini bizlere hatırlatan bir süreç olduğunu söyleyen Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü Taylan Türkölmez, “Pandemi nedeniyle tüm finansal piyasalarda önemli dalgalanmalar yaşanırken, müşterilerimizin yaşanan bu gelişmeleri yakından takip ettiğini sahadaki ekiplerimiz ve çağrı merkezi iletişimimiz ile gözlemledik. Kriz dönemlerinin ardından, bireylerin tasarruf ve birikim konularına ilgisinin arttığı bilinen bir gerçek. Salgın döneminde sisteme giren katılımcı sayısı, düşen hane halkı geliri ve ekonomik aktivitedeki yavaşlama nedeniyle azalış trendinde olsa da sisteme olan güven sayesinde bu zor dönemde çıkışlar kontrol altında tutuldu. Sistemin özellikle son üç yılda getiri oranlarında sağladığı başarı ve şirketlerin artırdığı şeffaflık ile ‘tasarruflarımı Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devam ettirmeliyim’ diyen kişilerin önemli oranda arttığını gözlemliyoruz” dedi.

Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü Taylan Türkölmez

2020 yılını veriler özelinde değerlendiren Türkölmez, “Yılı genel olarak değerlendirdiğimizde iyi bir resimle karşılaştık. Bireysel Emeklilik Sistemi, Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 31 Aralık 2020 verilerine göre katılımcı sayısında 6,9 milyon kişiye ve devlet katkısı dahil 158 milyar liraya ulaştı. Otomatik Katılım tarafında ise; 5,7 milyon kişi sisteme katılırken burada da devlet katkısı dahil fon büyüklüğü 12 milyar liraya yaklaştı. Gönüllü bireysel emeklilikte 2020 Aralık ayı sonuna kadar gerçekleşen çıkışlarda sözleşme adedi toplamının 2019’un aynı döneminden daha az olması, yaşanan tüm bu zorluklara rağmen katılımcıların sistemde kalma isteğini bir kez daha gözler önüne serdi. Diğer taraftan sisteme bu zamana kadar giren katkı payı tutarlarına baktığımızda 2020 Aralık ayı sonuna kadar sisteme giren katkı payı toplamının 2019’un aynı döneminin yüzde 39 üzerinde olduğunu ve 2020’de net olarak 2019’un üzerinde bir katkı payı girişi olduğunu anlıyoruz. Allianz özelinde bakacak olursak da, sözleşme adedi bakımından çıkışlar, geçen seneye göre sektörün altında gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Türkölmez, “Bu süreçte birikimlerine ihtiyacı olan katılımcılarımız olduğu gibi daha fazla birikim yapmak isteyen, aylık katkı paylarını artıran, hatta emeklilik sözleşmeleri içine ek katkı payı yatırarak devlet katkısını maksimize eden katılımcılarımızın geçen seneye göre büyüdüğünü de görüyoruz. COVID-19 dönemi ve ülkemizin gittikçe yaşlanan nüfusuyla orantılı olarak emeklilik dönemine yönelik birikim farkındalığının artması, gönüllü bireysel emeklilikten caymanın önündeki önemli bariyerlerden” dedi.

“17 YILDA %65 REEL GETİRİ”

2020 yılını fon getirileri açısında da yorumlayan Türkölmez, “Fon getirileri çok iyi bir performans sergiliyor. 17 yılda emeklilik fonlarının reel getirisi yüzde 65’i aştı. EGM verilerine göre emeklilik yatırım fonlarının sistemin başından beri ortalama getirisi TÜFE ve döviz sepetinden yüksek oldu. Bildiğiniz gibi yıl içinde 6 defa fon dağılım değiştirme hakkı olan katılımcılar birikimlerinin değerleneceği fonları serbestçe seçebiliyor.

Allianz Türkiye olarak fon yönetiminde çok başarılı bir performans sergiliyoruz. 1-3-5-10 yıllık ağırlıklı şirket getirilerine bakıldığında, hem Allianz Hayat hem de Allianz Yaşam şirketlerimizin her zaman sıralamada ilk 4 şirket arasında olduğu görülüyor. 2020 yılında sektör bireysel emeklilik fonlarında yüzde 26 ile yüzde 11,5 reel getiri elde ederken, Allianz Türkiye olarak fon performansımız yüzde 28,73 oldu” dedi. Türkölmez, COVID-19 sürecindeki şirket etkinliklerini ise şöyle anlattı: “Koronavirüs ile mücadele döneminde düzenli şekilde finansal piyasalar ve emeklilik fonları performansları hakkında eğitim alan deneyimli saha ekiplerimiz ve acentelerimizle her daim müşterilerimizle iletişim halinde olmayı sürdürdük ve sürdürüyoruz. Çok daha yoğun bir iletişimle, müşterilerimize mümkün olduğunca büyük resmi görmeleri için bilgilendirmeler yapıyoruz. Birebir telefon görüşmeleri, e-mail bilgilendirmeleri ile katılımcılarımızı sürekli güncel tutmaya özen gösteriyoruz.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin uzun soluklu olduğunu ve kimi zaman yaşanan ani düşüşlerin toparlanma süreçleri olacağını ve aslında bu gibi dönemlerin içerisinde büyük fırsatlar yattığını da anlatmaya, ileride pişman olacakları bir karar vermelerine engel olmaya çalışıyoruz.”

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz