Hazine Bakalıgı Trafik Sigortası Vade Uzatma Uygulaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü 29 Nisan 2020 tarihinde 2020’ye 7 sayılı bir genelge ile Trafik sigortasında trafik poliçesinin gecikmesinden dolayı sürprim uygulanmaması, primlerim taksitlendirilmesi, poliçe vadelerinin uzatılması ile ilgili bir sektör duyurusu yayınladı. Yeni karara göre süresi dolan zorunlu trafik sigortalarının süresi bir ay daha uzatıldı.

Riskli Sigortalılar Havuzu kapsamında, vade bitiş tarihi 30.04.2020 ile 31.05.2020 tarihleri arasında olan ve vadesine 30 gün kala yenilenmiş poliçeler için vade uzatımı yapılmak istendiğinde teminat boşluğuna ihtimal verilmemesi şartıyla, sigorta şirketi sorumluluğunda yenilenen poliçelerin (poliçe üzerinde hasar olmaması durumunda) başlangıcından (mebdeinden) iptal edilmesine imkan sağlanmıştır.

Yani eğer Trafik poliçenizin bitiş tarihi 30.04.2020 – 31.05.2020 arasında ise ve poliçeniz yenilenmedi ise veya bitiş tarihi öncesinde 30 gün içerisinde yenilendi ise yeni poliçenizi iptal ettirip eski poliçeniz üzerinden ek ücret ödemeden 1 ay daha sigortalı şekilde kalabileceksiniz.

Sigorta şirketlerinin 04.05.2020 tarihi itibari ile yürürlüğe aldığı genelge kapsamında poliçe vadenizi uzatmak için sigorta şirketiniz veya acenteniz ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.

Aynı zamanda genelgede yer alan diğer bir detay ise Trafik Sigortalarında gecikme sürprimi uygulamasını kaldırılması yönündedir.

Sürprim uygulaması yapılmayacak sigortalılar kapsamında olmak için aşağıdaki şartlardan herhangi birine uyuyor olmanız gerekiyor.

• Koronavirüs salgını sebebiyle sokağa çıkma yasağı uygulanan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı motorlu araç işletenleri için, yaşı ispat eden kimlik belgelerini ibraz etmeleri halinde,
• Hafta sonu ve resmi tatil günlerinde vadesi biten poliçelerin için ilk iş gününde yenilenmesi durumunda,
• 25.03.2020 ile 31.05.2020 tarihleri arasında vadesi bitecek ve/veya yeni tescil edilmiş olan poliçeler için,

Yayınlanan genelgeye ulaşmak için tıklayınız.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz