Lider küresel insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı firması Mercer

Lider küresel insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı firması Mercer, son araştırmasında tüm dünyada hızla yayılmaya devam eden ‘Corona Virüsü’ ile ilgili şirketlerin aldığı önlemleri inceledi. Araştırmanın sonuçlarına göre, şirketlerin %51’inde COVID-19 salgını ile mücadeleye yönelik herhangi bir iş sürekliliği planı bulunmuyor.

Firmaların değişen iş gücünün sağlık, varlık ve kariyer alanlarındaki ihtiyaçlarını yönetmeleri için çözümler sunan ve danışmanlık veren Mercer’ın son araştırmasına göre, dünyadaki şirketlerin küresel bir acil durumla mücadele için herhangi bir planı veya protokolü bulunmuyor.

Küresel olarak işletmeleri etkilemeye başlayan bir siber saldırı, deprem veya Corona virüsü gibi tıbbi bir salgının da aralarında bulunduğu bir felaketle karşı karşıya kaldığında hayata geçirilecek bir ‘iş sürekliliği planı’ kuruluşun bu durumdan en az şekilde etkilenmesine yardımcı oluyor. Çalışanlar, Corona virüsü gibi kriz durumlarında durumu izlemesi ve değerlendirmesi ve onlarla önemli bulguları paylaşması için işverenlerine güveniyor. Mercer’ın dünya genelinde gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre, şirketlerin %27,2’sinin herhangi bir iş sürekliliği planı bulunmuyor. Şirketlerin %24’ü ise şu an bir plan hazırlama aşamasında olduğunu belirtiyor. Evden veya uzaktan çalışma uygulamasının şirketler için önemli bir husus olmaya devam edeceği görülürken, şirketlerin %42’si çalışanlarını, özellikle virüsten etkilenen alanlarda uzaktan çalışmaya teşvik ediyor. Şirketlerin %92 gibi ezici bir çoğunluğu ofisin kapanması durumunda evden çalışmanın tercih ettikleri seçenek olduğunu ifade ediyor.

Virüsten etkilenen çalışana maaş ödemesine devam

Çoğu şirket, durumu Dünya Sağlık Örgütü ve yerel yönetime danışarak izlerken, çalışanları ve ailelerini virüsten etkilenen bölgelerden tahliye etme olasılığına karşı ihtiyatlı davranıyor. Tahliye durumunda, ankete katılan şirketlerin %63,4’ü çalışanların şirket içindeki görevine bağlı olarak değişen sürelerde çalışanlara ödeme yapmaya devam edeceklerini belirtiyor. İşletmeler mutlak olarak gerekmediği sürece seyahatleri büyük ölçüde azaltırken, küresel olarak virüsün çok etkili olduğu alanlarda seyahatleri yasaklamaya ağırlık veriyor. Yakın zaman önce virüsün çok etkilediği bölgelere seyahat eden çalışanların bir süre boyunca tecritte kalmasını ve bu süre zarfında evden çalışmasını zorunlu hale getiren şirketlerin %80’i karantina süresince çalışanlarına ödeme yapmaya devam ediyor. Bu durum, şirketlerin çalışanlarının sağlığı ve emniyetini sağlamaya çalıştığını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Mercer Türkiye CEO’su Dinçer Güleyin: “Çalışanlar, kriz durumlarında şirketine güvenmek ister”

Çalışanların mevcut durumu izlemesi ve konuyu değerlendirmesi konusunda şirketine güvendiğine dikkat çeken Güleyin, “Ne olacağını kontrol edemesek de buna nasıl tepki verebileceğimizi kontrol edebileceğimizi ve çalışanların kriz durumlarında şirketlerine güvenmek istediklerinin” altını çizdi.

Güleyin, şirketlerin yapması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi: “Şirketler Dünya Sağlık Örgütü ve yerel sağlık otoritelerinden gelen güncel bilgileri takip ederek risk değerlendirmesi yapmalı. Riskin durumuna göre küresel ve yerel koşulları analiz ederek iş sürekliliği planlarını gözden geçirmelidir. İş seyahatlerini ertelemeyi değerlendirmek de alınabilecek tedbirler arasında. Ayrıca teknolojinin getirdiği kolaylıklar sayesinde uzaktan çalışma olasılıklarını ele almakta yarar var. Bunların yanı sıra çalışanların kaygılarını dinleyerek, korunma veya önlemeye yönelik tavsiyelerin iletişimini yaparak bir güven ortamı sağlamalıdır. İhtiyaç halinde iletişime geçilebilecek ekibi tanımlamak ve kriz aksiyon planı hazırlamak da büyük önem taşıyor.”

Tüm Şirketler Corona Virüs Tehdidine Nasıl Hazırlanmalı

  • Dünya Sağlık Örgütü ve devlet kurumlarından bilgi toplamalı,
  • İş sürekliliği planlarını gözden geçirmeli,
  • Küresel ve yerel koşullar değiştikçe politikaları değerlendirmeye ve güncellemeye devam etmeli,
  • Seyahat gerektiren ve zorunlu olmayan toplantıları ertelemeyi değerlendirmeli,
  • Teknolojiden destek alarak uzaktan çalışma olasılıklarını iş sürekliliği planlarının bir parçası olarak kapsama almalı,
  • Çalışanların kaygılarını dinlemeli,
  • Korunma veya önlemeye yönelik tavsiyeleri çalışanlarına güncel ve aktif olarak iletmeli,
  • İhtiyaç halinde iletişime geçilebilecek kriz ekibi tanımlamalı ve aksiyon adımlarını hazırlamalı,

Türkiye’de bulunan çoğu Sigorta Şirketleri genel olarak “Corona Virüs” salgınına hızlı tepki vererek, en baştan bugüne tüm önemleri hızlı şekilde hayata geçirmiştir.

Sigorta şirketlerinin aldığı önlemlere ilişkin detaylı yazımızı okumak için tıklayınız.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz