Ülkelerin Beşte Biri Ekosistemlerinin Çökme Riskiyle Karşı Karşıya

Ülkelerin beşte biri ekosistemlerinin çökme riskiyle karşı karşıya Dünya gün geçtikçe, insan faaliyetlerinden kaynaklanan iklim değişikliği ve biyoçeşitlilik kaybı nedeniyle adım adım felakete sürükleniyor.

İsveçli küresel sigorta şirketi Sigorta şirketi Swiss Re tarafından yapılan yeni bir araştırmada ülkelerin beşte birinin ekosistemlerinin çökme riskiyle karşı karşıya olduğu aktarıldı. Avustralya, Çin, Güney Afrika, Hindistan gibi dünya nüfusunun çoğunluğuna sahip olan ülkelerin bu nedenle kıtlık ve corona virüs (Covid-19) benzeri salgın hastalık gibi durumlarla karşılacağı ve küresel ekonomide ciddi kayıpların yaşanabileceği belirtildi.

Sigorta şirketi Swiss Re tarafından yapılan bir analize göre, dünya ülkelerinin beşte biri, yaban hayatının ve habitatlarının yok olması nedeniyle ekosistemlerinin çökme riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Raporda, gıda, temiz su ve hava gibi yaşamın temel kaynaklarının hali hazırda insan faaliyetlerinden çoktan zarar gördüğü belirtildi.

KÜRESEL GSYİH’NİN YARISINDAN FAZLASINI OLUŞTURUYOR

Küresel GSYİH’nin yarısından fazlasını oluşturuyor. Bununla birlikte araştırmacılar, ekosistem çöküşlerinin küresel maliyetinin de büyük olacağına dikkat çekti. Küresel GSYİH’nın yarısından fazlası (42 trilyon dolar) yüksek işleyen biyolojik çeşitliliğe bağlı, ancak ekolojik felaketler yoksulluk riskini artıyor. Swiss Re endeksinin, bilim insanları belirlenen 10 temel ekosistemle ilişkii ekonomik gösterge üzerine inşa edildiği belirtildi. Söz konusu ölçütler arasında temiz su ve hava, gıda, ormancılık, tarım, verimli toprak, erozyon kontrolü ve kıyı korumasının yanı sıra habitat sağlamlığı yer alıyor. Alanlarının yüzde 30’undan fazlasının hassas ekosistemlere sahip olduğu tespit edilen ülkeler, çökme riski altında kabul edildi.

AVUSTRALYA, İSRAİL VE GÜNEY AFRİKA LİSTENİN BAŞINDA

Avustralya, İsrail ve Güney Afrika, Swiss Re’nin biyoçeşitlilik ve ekosistem faaliyetlerine yönelik risk endeksinin başında yer alıyor. Bu ülkeleri ise Çin, ABD, İngiltere, Hindistan, İspanya ve Belçika takip ediyor. Öte yandan raporda, Pakistan, Nijerya, Brezilya ve Endonezya gibi geniş tarım ve ekosistem alanlarına sahip ülkelerin doğal kaynaklara bağlı bir ekonomiye sahip oldukları ve vahşi yaşam alanlarını korumak için harekete geçmeleri vurgulandı.

KITLIK VE SALGIN GÖRÜLEBİLİR

Araştırmanın baş yazarı Oliver Schelske, “Küresel olarak beşte biri, biyoçeşitlilikteki düşüş nedeniyle ekosistemlerin çökme riski altında. Süreç devam ederse, bu ülkelerde kıtlık ve salgın hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli insani felaketlerin artması ve ekonomik hacimlerinde daralma görülmesi olası” ifadelerini kullandı.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz