Yeşil Kart Trafik Sigortası

Ülkelerarası seyahatlerin ve karayolları taşımacılığının gelişmesi sonucunda sigorta işlemlerinin kolaylaştırılması zorunlu hâle geldi. Bu bağlamda ortaya çıkan Yeşil Kart Trafik Sigortası, trafik sigortası poliçelerinin yabancı ülkelerde de geçerli hâle gelmesini sağlayan sigorta çeşidi olarak tanımlanabilir. Ülkemizde 1953 yılında başlayan Yeşil Kart Sistemi, sürücülere büyük kolaylıklar sağlar. Farklı ülkelere seyahat edildiğinde yeniden sigorta yapma zorunluluğunu ortadan kaldıran sistem aynı zamanda o ülkede herhangi bir kaza meydana geldiğinde karşı tarafın maddi ve bedeni zararlarını güvence altına alır. Uluslararası bir niteliğe sahip olan Yeşil Kart Sigortası, tek formatla düzenlenen bir belgedir ve yeşil renklidir.

Yeşil Kart Sigortası Nerelerde Geçerli Olur?

Yeşil Kart Trafik Sigortası; Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, İsviçre, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Danimarka, İspanya, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Hırvatistan, Macaristan, Letonya, Malta, Hollanda, Romanya, Polonya gibi birçok ülkede geçerlidir. Toplamda 47 ülkede geçerli olan Yeşil Kart Trafik Sigortası sayesinde, meydana gelebilecek her türlü kazayı Yeşil Kart büroları üstlenir. Yeşil Karta sahip olan araç sahipleri, bir kazayla karşı karşıya kaldıkları zaman o ülkenin Yeşil Kart bürosuna başvurarak hasarları güvence altına alabilir. Böylece her ülkede kaza sonrası güvence elinizin altında olur.

Yeşil Kart Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Yeşil Kart Trafik Sigortasına sahip olan araç sahipleri, ziyaret ettikleri ülkede herhangi bir kazayla karşı karşıya kalırlarsa ve bu kazada kusurlu konumda olurlarsa karşı tarafın maddi ve manevi tüm masraflarını Yeşil Kart bürosu üstlenir. Karşı tarafın aracındaki hasarlar, hastane masrafları, yolcuların tedavi ücretleri gibi birçok gider Yeşil Kart tarafından karşılanır. Yeşil Kart Sigortası, sigortaya sahip olan kişinin herhangi bir hasarını karşılamaz. Bu hasarı karşılayan tek sigorta çeşidi kasko sigortasıdır. Kasko sigortasının yurt dışında geçerli olup olmadığı ise sigorta şirketleri aracılığıyla öğrenilebilir.

Yeşil Kart Sigortası Nereden Alınır?

Yeşil Kart Sigortası poliçesinin düzenlenebilmesi için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaptırılmış olan zorunlu trafik sigortası poliçesinin fotokopisiyle beraber araç ruhsatının ibraz edilmesi gerekir. Sigorta ücretleri, İstanbul, İpsala, Kapıkule ve Hamzabeyli’de yer alan Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu merkezlerinde kredi kartıyla ödenebilir. Sigorta ücretleri tüm araç türlerine ve yurt dışı kalış sürelerine göre değişebilir. Tüm işlemlerinizin bitmesinin ardından aracınızla rahatlıkla yurt dışına çıkabilir; bir kaza meydana gelmesi durumunda karşı tarafa verebileceğiniz zararları güvence altına alabilirsiniz.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz