Zorunlu Deprem Sigortası Teminatları, İndirimli Fiyatlarla Arttırıldı

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yayınlanan yeni tebliğ ile beraber Zorunlu Deprem Sigortası’nda (DASK) teminat limiti 240 bin TL’den, 268 bin TL’ye çıkarıldı. Buna ilave olarak 2021 yılında kesilecek poliçelerde %10 indirime gidilmesi kararlaştırıldı.

Son İzmir depreminde sonra Ülkemizin gündeminde her gün daha çok yer bulan Zorunlu Deprem Sigortası(DASK) için önemli bir karar alındı. Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (seddk) tarafından 19 Ocak 2021 tarihli ve 31369 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ”e göre Zorunlu Deprem Sigortası’nda teminat limiti 240 bin TL’den, 268 bin TL’ye kadar çıkarıldı. Aynı zamanda sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli betonarme yapılar için 1.268 TL, diğer kategorisindeki yapılar için 874 TL olarak belirlendi.

PRİM İNDİRİMİ GELDİ

Tebliğde sigortalıları sevindirecek bir madde daha yer aldı. “Prim İndirimi” başlıklı maddeye göre 1 Ocak 2021 ve 31 Aralık 2021 arasında kesilecek poliçelerde prim indirimi uygulanmasına karar verildi. Tebliğ tarafından belirtilen talimatlara göre prim indirimi tüm poliçelerde %10 olarak uygulanacak.

**SEDDK’nın ise yıl içinde bu indirimde değişikliğe gitme hakkı bulunuyor.

YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz